آتش‌بس در بادغیس افغانستان با حمایت بزرگان محلی برقرار شد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رهبران ولایت بادغیس در غرب افغانستان که قلعه نو، مرکز آن به مدت چند روز به‌طور مداوم مورد حمله نیروهای طالبان قرار گرفته است، با حمایت بزرگان قومی با شورشیان به تفاهم آتش‌بس رسیدند.

قلعه نو از هفت ژوئیه چندین بار مورد حمله قرار گرفت. این شهر نخستین مرکز ولایت است که طالبان از زمان شدت بخشیدن به حملات خود از اوایل ماه مه آن را هدف قرار داده است.

طالبان پس از هر درگیری شدید به عقب رانده می‌شد اما در تاریخ هفت ژوئیه موفق به تصرف چندین ساختمان دولتی در این شهر شد.

 

حسام‌الدین شمس، والی بادغیس گفت: «آتش‌بس بین نیروهای افغان و طالبان از ساعت ۱۰ صبح امروز شروع شد.» وی افزود: «این آتش بس با حمایت بزرگان قومی و افراد با نفوذ قلعه‌نو مورد مذاکره قرار گرفت.» آتش‌بس مدت مشخصی ندارد.

 

والی بادغیس افزود: «ما متعهد به رعایت آتش‌بس هستیم. امیدواریم که طالبان نیز همین کار را انجام دهند.»

طالبان طی دو ماه گذشته بخش‌های زیادی از مناطق روستایی افغانستان را تصرف کرده است.

پاکستان که مدت‌ها متهم به حمایت از طالبان بود، روز پنجشنبه تایید کرد شورشیان کنترل گذرگاه مرزی در منطقه سپین بولدک افغانستان را که نقطه اصلی عبور و مرور بین دو کشور است به دست گرفته‌اند.

این گذرگاه به ایالت بلوچستان پاکستان راه دارد. گفته می‌شود این ایالت محل استقرار بخشی از رهبران طالبان است و نیروهای زخمی این گروه نیز در شهر کویته این ایالت تحت درمان قرار می‌گیرند.

زاهد حافظ چودری، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت که این مهمترین نقطه عبوری است که بخش عمده‌ای از تجارت مرزی بین پاکستان و افغانستان انجام می‌شود و روزانه حدود ۲۰ هزار نفر از آن عبور و مرور می‌کنند.

وی افزود: «معیشت بسیاری از مردم به این گذرگاه بستگی دارد و بازگشایی هرچه سریعتر آن مهم است.»

این گذرگاه از زمان تصرف آن از سوی طالبان یعنی از روز چهارشنبه بسته شده است.

 

در هفته‌های اخیر، نیروهای طالبان گذرگاه‌های مرزی اصلی با ایران، ترکمنستان و تاجیکستان را تصرف کردند.

طالبان روز پنجشنبه در شهر استراتژیک سپین‌بولدک گشت زدند. این شهر یک روز قبل تصرف شد و هم اکنون نیروهای طالبان کنترل محور اصلی اتصال مرزی با پاکستان در نزدیکی قندهار را در دست دارند.

این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌دهد که نادر نادری یکی از اعضای تیم مذاکره کننده دولت افغانستان با رهبران طالبان، روز پنجشنبه ۱۵ ژوئیه گفت که طالبان در ازای آزادی ۷ هزار تن از نیروهای خود، پیشنهاد آتش‌بس سه ماهه را ارائه داده است.

با این حال ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه درباره این پیشنهاد گفت که «او از هیچ برنامه‌ای برای آتش‌بس سه ماهه مطلع نیست.»

وی افزود که «در عید قربان که سه روز طول می‌کشد، رهبران طالبان می‌توانند آتش‌بس را در نظر بگیرند.»

 

منبع:https://per.euronews.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟