رایزنی وزرای امور خارجه مصر و چین درباره سد النهضه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
وزیر امور خارجه مصر در دیدار با همتای چینی خود در شهر العلمین درباره مذاکرات سد النهضه رایزنی کرد.

«سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر با «وانگ یی»، همتای چینی خود در شهر العلمین درباره مذاکرات سد النهضه رایزنی کرد.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای تاکید کرد: هدف از مذاکرات میان دو طرف تقویت همکاری دو جانبه در زمینه‌های مختلف و رایزنی درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک است.

شکری در این دیدار ضمن پرداختن به پرونده سد النهضه، تاکید کرد قاهره خواهان حمایت بیشتر چین از مواضع مصر و سودان در مذاکرات با اتیوپی درباره سد النهضه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی مصر اظهار داشت: سد النهضه «مساله‌ای حیاتی» برای مصر است و مذاکره سه‌جانبه میان قاهره، خارطوم و آدیس آبابا درباره این طرح مستلزم نیت صادقانه است.

وزیر امور خارجه چین در بازگشت از دمشق به شهر العلمین مصر سفر کرده است.

مصر در تامین 90 درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری 4.6 میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی به فقرزدایی در این کشور منجر شود.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل شود.

اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی‌بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟