تلاش دیپلماتیک اسرائیل درباره حمله به تانکر در دریای عمان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

وزیر امور خارجه اسرائیل خواستار اقدام سازمان ملل علیه ایران در ارتباط با حمله به تانکر “ام‌تی مرسر استریت” شده است. یائیر لاپید گفته مسئولیت این حمله مرگبار متوجه جمهوری اسلامی ایران است. دو خدمه این کشتی کشته شده‌اند.

 

دو روز پس از حمله مرگبار به تانکر “ام‌تی مرسر استریت” وزیر امور خارجه اسرائیل در همراهی و گفت‌وگو با دیپلمات‌های دو کشور بریتانیا و آمریکا خواستار فعال شدن سازمان ملل متحد علیه ایران شده است.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل از دیپلمات‌های این کشور در سازمان ملل و همچنین در سفارتخانه‌های خود در واشنگتن و لندن درخواست کرده است زمینه را برای طرح موضوع حمله پهپادی ایران به این تانکر فراهم سازند.

در شرایطی انگشت اتهام اسرائیل در حمله به تانکر یاد شده متوجه ایران است، که این کشور تا این لحظه رسما درباره این موضوع ابراز موضع نکرده است.

 

 

باید یادآور شد که هیچ گروهی تا کنون مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. این در حالی است که شبکه تلویزیونی عربی جمهوری اسلامی “العالم” مدعی شده بود که این حمله از سوی “مقاومت سوریه” و در انتقام از حمله اسرائیل به فرودگاه منطقه قصیر صورت گرفته است.

“حمله پهپادی”

تحلیلگران موسسه صنایع دریانوردی “دراید گلوبال” حمله به تانکر “ام‌تی مرسر استریت” را بخشی از جنگ پنهان بین ایران و اسرائیل دانسته‌اند.

تانکر یاد شده در مالکیت ژاپن بوده و تحت مدیریت یک میلیارد اسرائیلی در تردد بوده است. در زمان وقوع حمله، این تانکر از دارالسلام در تانزانیا به مقصد فجیره در حرکت بوده است. حمله در  شمال اقیانوس هند و در نزدیکی سواحل عمان روی داده است.

در جریان این حمله دو خدمه این تانکر، یک شهروند بریتانیایی و یک شهروند رومانیایی کشته شده‌اند. گفته می‌شود این حمله باعث مجروح شدن فرد دیگری نشده است.

تانکر یاد شده با پشتیبانی رزمناو‌های آمریکایی به منطقه‌ای امن منتقل شده است. مقامات آمریکایی پس از بررسی اولیه از “حمله پهپادی” سخن گفته‌اند.

اسرائیل و سازمان ملل

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل روز جمعه ۳۰ ژوئیه (هشتم مرداد) رسما مسئولیت این حمله را برعهده ایران دانسته بود.

لاپید با انتشار یک پست توییتری گفته است که او در ارتباط با این حمله بر آن است تا سازمان ملل را به اقدام علیه ایران برانگیزد.

اسرائیل و ایران؛ حمله به تانکر ام‌تی مرسر استریت به‌مثابه بخشی از یک جنگ پنهان

اسرائیل و ایران؛ حمله به تانکر “ام‌تی مرسر استریت” به‌مثابه بخشی از یک جنگ پنهان

او گفته است: «ایران تنها مشکل کشور اسرائیل نیست، این کشور با صدور تروریسم، ویرانگری و ایجاد بی‌ثباتی به همه ما آسیب می‌رساند.»

وزیر امور خارجه اسرائیل خطاب به کشورهای جهان گفته است: «ما نمی‌باید درباره تروریسم ایران سکوت پیشه کنیم. این تروریسم از جمله به آزادی کشتیرانی نیز  لطمه وارد ساخته است.»

لاپید همچنین گفته است که در تماس خود با همتای بریتانیایی‌اش، دومینیک راب، خواستار دادن پاسخی قاطع نسبت به حمله به این کشتی شده که از جمله کشته شدن یک شهروند بریتانیایی را نیز سبب گشته است.

 

در این ارتباط، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آمریکایی و اروپایی آشنا به مسائل امنیتی گفته‌اند که این کشورها ایران را متهم اصلی پرونده ناظر بر این حمله می‌دانند. تحقیقات در این رابطه ادامه دارد.

رویترز در ادامه به نقل از گروه کارشناسان وزارت دفاع آمریکا از حمله پهپادی سخن گفته و از ادامه تحقیقات پیرامون این حمله خبر داده است.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود به حملات مشابه در آب‌های این منطقه اشاره کرده است. باید یادآور شد که این سومین حمله‌ای است که طی شش ماه گذشته متوجه کشتی‌های تجاری تحت مدیریت یا در مالکیت اسرائیل بوده است. این در حالی است که حملات پیشین تنها خسارت به بار آورده بودند و تلفات جانی نداشتند.

 

منبع:https://www.dw.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟