کمک مالی دولت مصر به کشاورزان برای تغییر سامانه‌ آبیاری؛ طرحی برای مقابله با پیامدهای سد النهضه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
وزارت کشاورزی مصر تاکید کرد اقدامات برای اجرایی‌سازی طرح جدید نوسازی سیستم آبیاری کشاورزی در این کشور آغاز شده است.

یک مقام مسئول در وزارت کشاورزی مصر تاکید کرد فعالیت‌ها برای اجرایی‌سازی طرح جدید نوسازی سامانه آبیاری کشاورزی در این کشور آغاز شده است.

به گفته وی، بر اساس این طرح، به کشاورزان وام‌های بانکی بدون بهره داده خواهد شد تا سیستم آبیاری سنتی خود را به سیستم مکانیزه آبیاری بارانی و قطره‌ای تغییر دهند تا این چنین در سایه نگرانی‌ها از کمبود آب در نتیجه ساخت سد النهضه، در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شود.

این مسئول مصری در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: بر اساس طرح مذکور، قرار است دولت سود این وام‌ها به کشاورزان را متقبل شود، طی این طرح برای آبیاری بارانی زمین 4200 متر مربعی 35 هزار جنیه و برای طرح آبیاری قطره‌ای 40 هزار جنیه پرداخت خواهد شد که مهلت بازپرداخت آن 10 ساله است.

به گفته این مسئول مصری، این طرح چند صد هزار هکتار از اراضی زراعی شمال قاهره و جنوب این کشور را پوشش خواهد داد.

از سوی دیگر، «حسین ابوصدام»، رئیس اتحادیه کشاورزان مصر گفت: استقبال از طرح تغییر سیستم‌های آبیاری امری زمانبر است به خصوص که کشاورزان نسبت به وام‌های دولتی نگرانی‌های دارند زیرا در گذشته نیز دولت وام‌هایی به کشاورزان پرداخت کرد، اما به دلیل شرایط بد اقتصادی، این افراد نتوانستند وام خود را پرداخت کنند و به زندان افتادند.

مصر از پیامدهای ساخت سد النهضه اتیوپی در نگرانی به سر می برد چرا که این کشور با 100 میلیون جمعیت، در تامین آب شرب و نیازهای کشاورزی خود 97 درصد به رود نیل وابسته است.

اراضی زراعی مصر به تنهایی در سال به 57 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد که بیش از سهمابه کنونی مصر (55.5 میلیارد مترمکعب) از رود نیل است، بخش صنعتی نیز 3 میلیارد متر مکعب و بخش خانگی نیز 10 میلیارد مترمکعب آب در سال مصرف می‌کنند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟