مذاکرات فرماندهان هند و چین برای کاهش تنش مرزی بی‌نتیجه ماند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مذاکرات فرماندهان ارتش هند و چین برای خروج نیروها از مناطق اصلی اصطکاک در مرز با بن بست روبرو شد و نتوانست از درگیری ۱۷ ماهه که گاهی منجر به درگیری‌های مرگبار می‌شود، بکاهد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تنش به این معناست که دو کشور نیروهای خود را برای دومین زمستان پیاپی در مناطق لاداخ در دمای بسیار خطرناک نگه می‌دارند.

وزارت دفاع هند در بیانیه‌ای اعلام کرد که “پیشنهادات سازنده” داده اما طرف چینی “موافق” نیست و “هیچگونه پیشنهاد آینده‌نگرانه ارائه نداده است.”

در بیانیه سخنگوی ارتش چین آمده است: “طرف هندی به خواسته‌های نامعقول و غیرواقعی پایبند است و بر دشواری مذاکرات می‌افزاید”. فرماندهان هر دو ارتش روز یکشنبه برای مذاکرات پس از دو ماه وقفه در مولدو در طرف چین در منطقه لاداخ دیدار کردند.

مذاکرات روز یکشنبه در حالی انجام شد که فرمانده ارتش هند از استقرار گسترده نیروها و تسلیحات توسط طرف چینی خبر داد. ژنرال ام.ام ناروانه گفت: بله ، این نگران کننده است که تجمع در مقیاس وسیع اتفاق افتاده و همچنان وجود دارد. این بدان معناست که آنها (چین) برای ماندن، در آنجا هستند. ما تمام این تحولات را به دقت زیر نظر داریم ، اما اگر آنها برای ماندن در آنجا هستند ، ما نیز برای ماندن هستیم.”

در بیانیه فرمانده ارشد چین لانگ شائوآ آمده است: عزم چین برای حفظ حاکمیت این کشور تزلزل ناپذیر است و چین امیدوار است هند وضعیت را نادرست قضاوت نکند.

دمای مناطق پیش رو در لاداخ در حدود ژانویه به ۳۰ درجه زیر صفر درجه سانتیگراد می رسد. نیروهای هر دو طرف در این زمان به مواضع سنتی خود در تابستان عقب نشینی می کردند ، اما از زمان آغاز رویارویی در ماه مه ۲۰۲۰ همچنان در محل می‌مانند. هر دو کشور دهها هزار سرباز تحت حمایت توپخانه، تانک و جنگنده را در امتداد مرز به نام “خط کنترل” مستقر کرده‌اند.

سال گذشته ، ۲۰ سرباز هندی در درگیری با سربازان چینی با چماق ، سنگ و مشت در طول مرز مورد مناقشه کشته شدند. چین اعلام کرد چهار سرباز خود را از دست داده است. خط کنترل، سرزمین های تحت کنترل چین و هند را از لاداخ در غرب تا ایالت آروناچال پرادش در شرق هند ، که چین به طور کامل بر آنها ادعا دارد، جدا می‌کند. هند و چین در سال ۱۹۶۲ جنگی مرگبار بر سر مرز انجام دادند. از زمان آغاز بحران در سال گذشته ، چینی ها دهها سازه بزرگ را در شرق لاداخ ساخته‌اند تا نیروهای خود را در زمستان در آنجا نگه دارند. استقرار هلیکوپترهای جدید ، گسترش میدانهای هوایی ، پادگانهای جدید ، سایتهای جدید موشکهای زمین به هوا و مکانهای راداری نیز توسط هند گزارش شده است.

 

منبع:https://www.isna.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟