پارلمان سوئد آماده رای دادن به نخستین زن به‌عنوان نخست وزیر می‌شود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

رئیس پارلمان سوئد می‌گوید قانونگذاران این کشور اواخر این هفته در خصوص اینکه آیا ماگدلنا اندرشون می‌تواند به عنوان نخستین زن، مقام نخست وزیری سوئد را برعهده بگیرد یا خیر تصمیم می‌گیرند.

 

ماگدلنا اندرشون سیاستمدار سوئدی وزیر اقتصاد این کشور است و تاکنون موفق نشده موافقت پارلمان را برای تشکیل دولت به دست آورد. آندریاس نورلن رئیس پارلمان سو‌ئد روز دوشنبه ۲۲ نوامبر اعلام کرد که خانم اندرشون به او اطلاع داده که پس از ۱۱ روز مذاکرات فشرده هنوز نتوانسته توافقی با احزاب به دست آورد. قرار است روز چهارشنبه ساعت ۹ صبح رای‌گیری در این خصوص در پارلمان سوئد انجام شود.

بر اساس قانون اساسی این کشور برای تشکیل دولت جدید باید حداقل ۱۷۵ نماینده با انتخاب فرد جدید به عنوان نخست وزیر مخالفت نکند. با این حال رئیس پارلمان سوئد تصمیم گرفته با وجودی که هنوز تعداد نماینده لازم برای همراهی در روند تشکیل دولت پیدا نشده، روند رای‌گیری را انجام دهد.

در نشست خبری مشترکی که با حضور نورلن و اندرشون برگزار شد، خانم اندرشون تاکید کرد که همچنان به گفتگوها با حزب چپ ادامه دارد و او آمادگی دارد هرآنچه لازم است برای حل مشکلاتی که کشور با آن رو به رو است، انجام دهد.

 

اندرشون که رهبری حزب سوسیال دموکرات را در این کشور برعهده دارد به دنبال جلب حمایت دو حزب کوچکتر است که پیشتر با دولت اقلیت چپ میانه پیشین به رهبری استفان لوفون همکاری می‌کردند. استفان لوفون پس از هفت سال فعالیت در مقام نخست‌وزیری تابستان امسال به دنبال بحرانی سیاسی اعلام کرد که از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد. او تنها نخست‌وزیر تاریخ سوئد است که با رای عدم اعتماد پارلمان روبرو شد. وی با این حال موفق شد ضمن تشکیل دولت ائتلافی جدید از برگزاری انتخابات زودهنگام جلوگیری کند. سوسیال‌ دموکرات‌ها در حال حاضر ۱۰۰ کرسی دارند و سبزها هم که ۱۶نماینده دارند با این حزب همراهی می‌کنند. ماگدالنا اندرشون اقتصاددانی است که به ورزش شنا علاقه دارد و در دوران جوانی در رقابت‌های سطح بالای این ورزش شرکت کرده بود.

مخالفان اما دو دسته هستند و هنوز نتوانسته‌اند بر سر همراهی یا مخالفت با دولت اندرشون با یکدیگر به توافق برسند. بر همین اساس سوسیال دموکرات‌ها امیدوارند آرای ممتنع چپ‌ها باعث شود تا دولت جدید به رهبری نخستین زن در این کشور تشکیل شود.

 

منبع:https://per.euronews.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟