بایدن با دعوت از تایوان به نشست دموکراسی خشم چین را برانگیخت

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با دعوت از تایوان به اجلاس رهبران جهان برای دموکراسی، خشم پکن را برانگیخت. جمهوری خلق چین به این نشست دعوت نشده است.

اجلاس رهبران جهان برای دموکراسی قرار است ۹ و ۱۰ دسامبر و به‌شکل ویدیو کنفرانس برگزار شود. قرار است نمایندگان ۱۱۰ کشور در این نشست «بی‌سابقه» شرکت کنند. چین و روسیه، به این نشست مجازی دعوت نشده‌اند.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری تایوان با استقبال از دعوت جو بایدن گفت این نشست فرصتی برای این کشور خواهد بود تا تجربه موفق خود در زمینه دموکراسی را با دیگران در میان بگذارد.

 
 

در سوی دیگر چین مخالفت قاطع خود با دعوت تایوان به این نشست بین‌المللی را اعلام کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «تایوان، چیزی بیشتر از بخشی از کشور چین نیست.»

 

جمهوری خلق چین، موجودیت تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد؛ کشوری که پس از پیروزی انقلاب کمونیستی چین در سال ۱۹۴۹ و توسط حاکمان ملی‌گرای سابق تاسیس شد.

در ماه‌های اخیر تنش میان چین با ایالات متحده آمریکا به دلیل حمایت نظامی واشنگتن از تایوان دوچندان شده است. همزمان مناسبات پکن با بخشی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله لیتوانی بر سر توسعه روابط دیپلماتیک با تایوان هم به سردی گراییده است.

هدایت و رهبری کشورهای دموکراتیک جهان در برابر حکومت‌های غیردموکراتیک روسیه و چین، اولویت نخستین سیاست خارجی دولت جو بایدن به شمار می‌رود.

 

منبع:https://per.euronews.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟