تغییر محتوای درسی کشورهای عربی به نفع اسرائیل

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 یک گروه فشار در #آمریکا که بر روند تغییر برنامه‌های درسی کشورهای عربی به نفع #اسرائیل نظارت می‌کند، خواستار آموزش #هولوکاست و اصلاح نقشه‌ها در کتب درسی این کشورها شد.

«سازمان دفاع از اسرائیل» در ایالات متحده در گزارشی مبسوط بیان کرد که موفقیت‌هایی را در تغییر برنامه‌های آموزشی در تعدادی از کشورهای عربی با حذف انتقاد از یهودیان و اسرائیل از کتاب‌های درسی مدارس کشورهای عربی مشاهده کرده است.

🔹این سازمان خواستار ادامه فشار بر این کشورها شد تا دولت عبری در نقشه‌های عربی گنجانده شده و به دانش‌آموزان به طور مناسب روند صلح بین اعراب و اسرائیل آموزش داده شود و آنها را با هولوکاست آشنا کند.

🔹شایان ذکر است که تعدادی از سازمان‌های آمریکایی و یهودی – که معمولاً مدافعان بیشتر سیاست‌های اسرائیل در خاورمیانه هستند – تلاش گسترده‌ای را برای تغییر و اصلاح مواد آموزشی در مدارس عربی از مهد کودک تا دانشگاه انجام داده‌اند.

🔹این سازمان اظهار امیدواری کرد اصلاحات آموزشی در خاورمیانه به پیشرفت مداوم در مقابله با افراط‌گرایی منجر شود و در این باره به گزارشی که اخیراً با همکاری «مؤسسه تونی بلر برای تغییرات جهانی» تهیه شده است، استناد می‌کند. این گزارش ۴۵ صفحه‌ای با عنوان «آموزش صلح و مدارا در جهان عرب دو دهه پس از ۱۱ سپتامبر» منتشر شده است.

🔹این سازمان، گزارش مذکور را به عنوان یک مطالعه مشترک پیشگام توصیف کرد که اصلاحات آموزشی در منطقه را پس از ۱۱ سپتامبر با تمرکز ویژه بر کتاب‌های درسی منتشر شده در جهان عرب مطالعه کرده و تأثیر آن را بر تهدید مستمر ناشی از افراط‌گرایان بررسی می‌کند.

🔹این انجمن در پاییز ۲۰۲۰ از دولت #مراکش به دلیل افزودن چندین صفحه به کتاب مطالعات اجتماعی دانش‌آموزان کلاس ششم که در آن به جامعه یهودی و سهم آن در میراث مراکش اشاره می‌کند، قدردانی کرد.

🔹این گزارش همچنین از تصویری در کتاب درسی دانش‌آموزان مراکش که محمد ششم پادشاه این کشور را در حال بازدید از «خانه خاطره یهودیان» در شهر صویره نشان می‌دهد، تمجید کرد.

🔹این گزارش تلاش مستمر برای تغییر برنامه‌های درسی در مصر را ستایش می‌کند و از فرآیندهای توسعه در کتاب‌های این کشور از سال ۲۰۱۵ چه در آموزش عمومی و چه در برنامه‌های درسی #الازهر ستایش می‌کند. این گزارش آنچه را که – به عنوان مثال – در برنامه درسی دبیرستان #مصر در مورد ضرورت پذیرش دیگران نوشته شده بود تحسین می‌کند.

🔹این انجمن حذف آیات جهاد از برخی کتاب‌های درسی کشورهای عربی را ستود و گفت اکثر برنامه‌های درسی گام‌هایی در جهت اصلاح نحوه آموزش مفهوم #جهاد برای کاهش احتمال جذب تروریستها برداشته‌اند. این گزارش از پادشاه #عربستان سعودی که اخیراً دعوت به جهاد را از کتب درسی این کشور حذف کرده است قدردانی کرد.

🔹در این گزارش آمده است که نشانه مثبتی در #امارات درکتاب درسی «آموزش اخلاق» کلاس دهم وجود دارد که وجود معابد هندو و سیک در این کشور را به عنوان نشانه‌ای از تنوع دینی در این کشور ذکر می‌کند.

🔹این انجمن همچنین به شواهدی مبنی بر موفقیت تلاش‌ها برای تغییر برنامه‌های درسی مدارس اشاره کرد، مانند آنچه در کتاب‌های درسی کلاس نهم مطالعات اسلامی در امارات آمده است که اسلام تقویت پیوندهای محبت را با یهودیان و مسیحیان به عنوان مردمان اهل کتاب واجب می‌داند.

🔹این گزارش هم‌زمان از آنچه در کتاب‌های آموزشی #الجزایر آمده است که استعمار اروپایی را امری خطرناک و خونین می‌شمرد، انتقاد می‌کند و از روایت کتاب‌های اماراتی از قتل عام‌های عثمانی علیه اعراب ابراز خشنودی می‌کند.

🔹این گزارش ضمن تمجید از کشورهای دیگر مانند #بحرین و #اردن معتقد است کتب درسی این کشورها همچنان به تغییراتی نیاز دارد.

این سازمان که از نزدیک با نهادهای نظارتی مشابه برای حمایت از اسرائیل همکاری می‌کند گفت که با وجود تلاش‌هایش در همه کشورهای عربی، به طور خاص به برنامه‌های آموزشی مصر به دلیل تأثیر آن و تعداد بالای جمعیت آن توجه ویژه‌ای دارد.

🔹با این حال، نویسنده گزارش برخی از مطالبی را که از آنها راضی نیست معرفی می‌کند و می‌گوید برای گسترش صلح و مدارا این مطالب باید از کتب درسی حذف شوند.

🔹وی به طور خاص از کتاب معارف اسلامی کلاس پنجم ابتدایی مصر نام می‌برد که در آن به خیانت یهودیان اشاره شده است و اینکه پس از خیانت یهودیان به خدا و رسولش، عهد و پیمان با آنها معنی ندارد. به گفته انجمن، این گزارش همچنین از متنی درسی در دوره دبیرستان انتقاد می‌کند که یهودیان را تهدیدی برای دولت اسلامی در آغاز اسلام می‌داند.

🔹بخشی از گزارش این سازمان با هدف فشار بر الازهر است و تناقضات بسیاری را از الازهر فهرست می‌کند؛ از جمله جایی که می‌گوید اسلام اجازه دادوستد با اهل کتاب را می‌دهد، اما الازهر وقتی در درس‌های خود خیانت را توصیف می‌کند می‌گوید خیانت در میان یهودیان یک چیز عادی است.

🔹این گزارش همچنین از الازهر انتقاد می‌کند که گفته است آثار باستانی در اورشلیم فقط اسلامی و مسیحی است و اشاره‌ای به وجود آثار باستانی یهودی ندارد. این گزارش از کتاب‌های تاریخ معاصر مصر انتقاد می‌کند، زیرا در درگیری اعراب و اسرائیل دیدگاه دو طرف را به طور مساوی ذکر نکرده‌اند.

🔹این گزارش با ابراز تاسف از کتاب‌های آموزشی مربوط به فلسطینی‌ها می‌گوید: «متاسفانه، تشکیلات خودگردان #فلسطین به انتشار کتاب‌هایی ادامه می‌دهد که تأکید بسیار زیادی بر ایده جهاد و شهادت دارد.»

🔹مثلا دانش‌آموزان کلاس نهم در بخشی از کتب درسی خود با این عنوان که در ورای نبرد با کافران، حکمتی وجود دارد می‌آموزند که خداوند قادر است دشمنان را نابود کند و به مومنان دستور داده است که با آنها بجنگند.

🔹این گزارش از مطالب کتاب درسی #کویت که می‌گوید #فرقه_احمدیه مصرف الکل، گوشت خوک و مواد مخدر غیرقانونی را مجاز می‌داند انتقاد می‌کند.

🔹اگرچه این گزارش برنامه‌های درسی #قطر را به دلیل ترویج گفت‌وگوی میان تمدن‌ها ستایش می‌کند، اما از کسانی که مسئول تجلیل از آثار روژه گارودی متفکر فقید فرانسوی هستند، انتقاد می‌کند و او را منکر بدنام هولوکاست توصیف کرد.

🔹این سازمان که حتی خطبه‌های نماز جمعه در جهان اسلام را رصد می‌کند، توصیه‌های زیادی را برای دستور کار تغییرات آینده در برنامه‌های درسی عربی مد نظر دارد؛ از جمله اهدافی مانند حذف آن بخش از دروس مدرسه که غرب را به تهاجم فکری متهم می‌کند و گسترش دروسی که گفتگو و همکاری بین تمدن‌ها را آموزش می‌دهد.

🔹برجسته‌ترین توصیه‌های گزارش مشترک دو سازمان مرتبط با اسرائیل این است که این سازمان به طور ویژه خواستار گنجاندن اسرائیل در نقشه‌های جغرافیایی و آموزش درباره روند صلح اعراب و اسرائیل است.

🔹این سازمان همچنین خواستار بازنگری محتوای کتاب‌هایی است که اسرائیل را شیطان جلوه می‌دهد. گنجاندن آموزش درست هولوکاست از دیگر مطالبات این گزارش است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟