تصویب معامله تسلیحاتی کلان با مصر در آخرین روزهای دولت مرکل

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در آخرین روزهای صدراعظمی آنگلا مرکل، دولت ائتلافی دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات معامله تسلیحاتی کلانی به حجم حدود ۵ میلیارد یورو را به تصویب رساند. مصر مقصد صادرات سه کشتی جنگی و ۱۶ سامانه پدافند هوایی آلمان است.

ائتلاف بزرگ دولت پیشین آلمان میان احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی و سوسیال دموکرات‌ها در هشتم دسامبر به پایان رسید. اما در طول ۹ روز پیش از آن صادرات تسلیحات به حجم حدود ۵ میلیارد یورو به تصویب رسید.
بدین گونه در سال جاری رقمی بالغ بر ۹ میلیارد و ۴۳میلیون یورو مجوز صدور اسلحه صادر شد که یک رکورد بوده است.
به کانال دویچه وله فارسی تلگرام بپیوندید
حائز اهمیت است که بخش اعظم مجوز صدور تسلیحات در سال جاری مربوط به مصر است؛ کشوری که در چندین مناقشه، از جمله جنگ یمن و مناقشه لیبی درگیر است و نقض حقوق بشر در این کشور مورد انتقاد نهادهای بین‌المللی است و این امر قاعدتا باید مانع از معامله تسلیحاتی به این حجم می‌شده است.
رقم دقیقی که مورد تصویب دولت در آخرین روزها قرار گرفته ۴میلیارد و ۹۱۰میلیون یورو است که در قبال آن آلمان متعهد است سه کشتی جنگی و ۱۶ سامانه پدافند هوایی به مصر تحویل دهد.
به کانال دویچه وله فارسی اینستاگرام بپیوندید
نکته حائز اهمیت دیگر اما اینجاست که اولاف شولتس در زمان تصویب این معامله، معاون صدراعظم آلمان و وزیر دارایی بوده و امروز صدراعظم آلمان است. پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد دولت مرکل، یک روز پیش از ادای سوگند اولاف شولتس در مقام صدراعظم، تصویب صادرات تسلیحات در دولت را به اطلاع پارلمان بوندستاگ آلمان می‌رساند، بدون آن‌که رقم این معامله را ذکر کند.

 

منبع:https://p.dw.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟