شما اینجا هستید : صفحه اصلی » روسیه » بحران بلاروس - تحلیل رسانه های بین المللی » وضع تحریم‌های تازه علیه بلاروس؛ اتحادیه اروپا منابع درآمدی دولت لوکاشنکو را هدف گرفت

وضع تحریم‌های تازه علیه بلاروس؛ اتحادیه اروپا منابع درآمدی دولت لوکاشنکو را هدف گرفت

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه موافقت کردند تا در چارچوب طرحی برای هدف قرار دادن منابع درآمدی دولت بلاروس، ۸۶ فرد حقیقی و حقوقی را به عنوان مجازات دستگیری رامان پراتاسویچ، روزنامه‌نگار منتقد که پس از وادار کردن هواپیمای مسافربری حامل او به فرود اضطراری در بلاروس رخ داد، بیفزایند؛ اقدامی که با حمایت بریتانیا، کانادا و ایالات متحده همراه شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این تحریم‌ها پس از تایید رهبران اتحادیه اروپا در جریان نشست دو روزه‌ای که از پنجشنبه آغاز می‌شود، نهایی و اجرایی خواهد شد.

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا صنایع صادراتی مهم بلاروس، از جمله فرآورده‌های نفتی و کود پتاس را هدف گرفته است؛ صنایعی که اکثرا در کنترل دولت الکساندر لوکاشنکو قرار دارد و مهمترین منابع تامین ارز دولت این کشور محسوب می‌شود.

 

مطابق آمار بانک جهانی ، بلاروس پس از کانادا دومین صادرکننده بزرگ کودهای با پایه پتاس در جهان محسوب می‌شود و سالانه حدود ۲.۸ میلیارد دلار از این محل درآمد ارزی دارد. همچنین سه مشتری اصلی این محصول بلاروس، برزیل، چین و هند هستند.

بلاروس همچنین سالانه نزدیک به ۶.۵ میلیارد دلار نیز فرآورده‌های نفتی صادر می‌کند که مقصد اصلی آنها اوکراین و بریتانیاست ولی در میان کشورهای عضو اتحادیه نیز آلمان، هلند و لهستان از مشتریان اصلی فرآورده‌های نفتی بلاروس هستند. همچنین بخشی از خطوط لوله انتقال نفت خام روسیه به اتحادیه اروپا، به ویژه آلمان، لهستان، مجارستان و جمهوری چک از خاک بلاروس می‌گذرد.

در همین حال، ایالات متحده نیز روز دوشنبه اعلام کرد که در هماهنگی با اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا تحریم‌های مالی هدفمند و محدودیت‌های صدور روادید(ویزا) را در خصوص ده‌ها مقام و نهاد بلاروسی از جمله مشاوران الکساندر لوکاشنکو و مقام‌های اصلی وزارتخانه‌های اطلاعات داخلی و اطلاعات اعمال می‌کند. همزمان، بریتانیا و کانادا نیز با حمایت از تصمیم اروپا در برخورد جدی با نقض حقوق بشر در بلاروس، تحریم‌هایی را علیه برخی مقام‌های دولت آقای لوکاشنکو و برخی شرکت‌های صادرکننده این دولت وضع کردند.

 

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس نیز صبح روز دوشنبه با حضور در لوکزامبورگ با وزرای خارجه اتحادیه اروپا دیدار کرد و ضمن حمایت از تحریم‌های تازه غرب علیه دولت بلاروس از وضعیت پراتاسویچ ابراز نگرانی کرد.

 

رامان پراتاسویچ که کمتر از یک ماه پیش با پروازی از آتن، پایتخت یونان عازم ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود، در زمان فرود اضطراری هواپیمایش در فرودگاه مینسک، پایتخت بلاروس بازداشت شد. در همین حال، وزیران خارجه اتحادیه اروپا خواستار تحریم وزرای دفاع و حمل و نقل بلاروس به عنوان عاملان اصلی صدور هشدار بمب‌گذاری و وادار کردن هواپیمای حامل آقای پراتاسویچ به فرود در فرودگاه مینسک، شده‌اند.

منبع:https://per.euronews.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰