کسری بودجه عربستان به مرز 87میلیارد دلار رسید

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان روز دوشنبه در شورای وزیران این کشور بودجه سال 2016 این کشور را اعلام کرد که حدود 87 میلیارد دلار کسری دارد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) از ریاض، گزارش داد: درآمد عربستان در سال 2016 میلادی، حدود 513 میلیارد ریال سعودی (حدود 140 میلیارد دلار) و هزینه های این کشور حدود 840 میلیارد ریال سعودی (معادل 224 میلیارد دلار) در سال آینده میلادی برآورد شده است، به این ترتیب بودجه کشور عربستان با کسری بودجه 326 میلیارد و 197میلیون ریال عربستان (معادل 87 میلیارد دلار) در سال آینده میلادی روبه رو خواهد بود.
کارشناسان معتقدند که با بی توجهی عربستان نسبت به کاهش قیمت نفت و درگیر شدن این کشور در جنگ فرسایشی یمن و هزینه های سرسام آور این جنگ، ریاض در سال آینده میلادی با مشکلات عدیده اقتصادی روبه رو خواهد شد.
از سوی دیگر و با توجه به این که بیش از حدود 90 درصد از درآمد عربستان را صادرات نفت خام تشکیل می دهد، کاهش چشم گیر قیمت نفت می تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر اقتصاد تک محصولی این کشور وارد سازد.
روز شنبه (5 دی ماه)، ارزیابی صندوق جهانی پول نشان داد که اقتصاد کشورهای حاشیه خلیج فارس در اثر فروپاشی قیمت نفت500 میلیارد دلار در سال 2015 آسیب دیده است.
درآمدهای عربستان، که به طور عمده از فروش نفت تامین می شود و انتظار می رفت در سال جاری میلادی به 715 میلیارد ریال سعودی برسد، تنها 608 میلیارد ریال بوده است.

هم‌زمان با اعلام کسری بودجه بی‌سابقه، دولت عربستان سعودی قیمت آب و برق و گاز را در این کشور را بالا برده و از گران شدن پنجاه درصدی بنزین خبر داده است.

سقوط شدید قیمت نفت باعث شده که دولت عربستان در بودجه سال آینده مجموعه‌ای از تدابیر ریاضتی از جمله کاهش یارانه‌های انرژی را در نظر بگیرد.

شورای وزیران عربستان در جلسه امروز علاوه بر افزایش قیمت بنزین با گران شدن آب و برق هم موافقت کرده است.

قیمت‌های تازه از فردا سه‌شنبه ۲۹ دسامبر به اجرا گذاشته می‌شود.

منبع:https://pe.annabaa.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟