با وجود تلاش برای حفظ خویشتنداری، عربستان از امریکا عصبانی است

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
عربستان سعودی بر این باور است صدور قانون موسوم به جاستا احترام‌های دو طرفه را زیر پا گذاشته و تنشی در روابط عربستان با امریکا ایجاد کرده است.

بیانیه شورای وزیران عربستان در روز دوشنبه که در تعامل با قانون عدالت علیه حامیان تروریسم مشهور به اعلامیه جاستا که بعد از شکستن حق وتوی رئیس جمهوری امریکا، باراک اوباما، توسط کنگره در هفته گذشته تبدیل به قانون شد، صادر شد، دیپلمات های اروپایی را به فکر فرو برده است. این قانون به خانواده های قربانیان 11 سپتامبر اجازه می دهد که از عربستان سعودی شکایت و این کشور را محاکمه کنند و در صورت محکومیت از دولت ریاض طلب غرامت کنند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، شورای وزیران به ریاست ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نسبت به قانون صادر شده ابراز نگرانی کرد و گفت که این قانون می تواند روابط بین المللی را خدشه دار کند و تاثیرات سوء در روابط عربستان با کشورهای غربی بگذارد.

عربستان سعودی بر این باور است با صدور این قانون ایالات متحده احترام های دو طرفه را زیر پا گذاشته و تنشی در روابط دو کشور ایجاد کرده است. 

با این حال دولت ریاض تلاش می کند به جای رویکرد خصمانه در برابر این قانون خویشتنداری خود را حفظ کند، کشورهای عربی نیز امیدوارند که کنگره اقدامات لازم را انجام دهد تا عواقب وخیم و خطرناک این قانون دامنگیر همه نشود.

دکتر عادل الطریفی، وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان سعودی در این باره گفت: «اتکا به قانون جاستا سبب نگرانی شدید جامعه جهانی شده است و بیم آن می رود که بر روابط بین المللی بر اساس استقلال و برابری تاثیر بگذارد. اساسی که نزدیک به یک صد سال است که روابط کشورها بر اساس آن شکل گرفته است.»

افرادی که روابط امریکا و عربستان در واشنگتن را دنبال می کنند، می گویند با وجود این که خشم و غضب عربستانی ها را از صدور قانون جاستا در روزنامه های عربستانی می توان دید اما واکنش رسمی عربستان سعودی توام با آرامش و خویشتنداری بوده است.

با این حال این منابع تاکید می کنند که بیانیه شورای وزیران عربستان سعودی در خود توصیه ای را در قبال واشنگتن دارد که به آن دوستانه توصیه می کند تدابیر لازم را اتخاذ کند و کنگره امریکا اقدامات لازم را برای جلوگیری از عواقب وخیم و خطرناکی که قانون جاستا می تواند به دنبال داشته باشد، انجام دهد.

با وجود این که روزنامه های امریکایی با نگرانی دنبال اثرات سوء قانون جاستا بر بازارهای مالی و اقتصادی به ویژه در ایالات متحده هستند و برخی رسانه ها و روزنامه ها احتمال بیرون کشیدن سرمایه های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و عربستان از بازارهای امریکا را احتمال داده اند اما تا کنون هیچ تهدید یا اشاره ای در این زمینه نشده است.

ناظران بانکی می گویند که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیتی برای انجام اقدامات تلافی جویانه ندارند و هر گونه بیرون کشیدن سرمایه یا فروش سهام مطابق با مظنه بازار انجام خواهد شد که این هم شامل همه بازارهای جهانی می شود و فقط شامل سرمایه داران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نمی شود.

برخی از رسانه های عربستانی و عربی می گویند صدور این قانون نشان از تغییر سیاست امریکا و نزدیک شدن این کشور به ایران دارد و به این ترتیب واشنگتن می خواهد به نوعی به ایران خوش خدمتی کند. این رسانه ها همچنین خواستار واکنش قاطع عربستان در برابر صدور این قانون شده اند و گفته اند از آن جا که امریکا به روابط و اتحاد با عربستان نیاز دارد و مجبور است در پرونده های مختلف سیاسی و امنیتی و اقتصادی با عربستان هماهنگ باشد، ریاض می تواند از این ابزار برای تحت فشار گذاشتن و تغییر سیاست های خصمانه امریکا استفاده کند.

در همین رابطه سازمان کنفرانس اسلامی نیز ابراز امیدوار کرد که قانونگذاران ایالات متحده درباره این قانون تجدید نظر کنند و اجازه ندهند قانون جاستا اجرا شود تا جلوی اثرات مخرب آن بر صلح منطقه ای و بین المللی را گرفته شود.

 

منبع:https://pe.annabaorga

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟