دلیل سفرهای متعدد نتانیاهو به روسیه چیست؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
بی سابقه بودن انجام این تعداد از سفر از سوی عالی ترین مقام اسرائیلی به روسیه، پرسش های بسیاری را در خصوص دلایل بهبود رابطه میان دو کشور به وجود آورده است.

بنیامین نتانیاهو برای سومین بار پیاپی از پاییز 2015 تا کنون از مسکو بازدید کرد تا این بار 25مین سال رابطه دیپلماتیک روسیه و اسرائیل را جشن بگیرد.

نگاه تاریخی به روابط دو طرف نشان می دهد که روسیه و اسرائیل هیچ گاه در حد و اندازه یک متحد با یکدیگر رابطه نداشته اند و تا قبل از دهه نود و دوران اتحاد جماهیر شوروی، روابطشان در پایین ترین حد بوده است. از نظر شوروی سابق اسرائیل متحد آمریکا محسوب می شد و حتی در سال 1975 به سازمان ملل پیشنهاد داد صهیونیسم را در ردیف نژادپرستی قرار دهد، از آن سو اسرائیل نیز به مسکو به چشم حامی کشورهای مخالف از جمله سوریه و مصر نگاه می کرد.

حالا اوضاع کاملا عوض شده و بی سابقه بودن انجام این تعداد از سفر از سوی عالی ترین مقام اسرائیلی به روسیه، پرسش های بسیاری را در خصوص دلایل بهبود رابطه میان دو کشور به وجود آورده است.

پایگاه خبری جیوش پرس با اشاره به این دیدارها این گمانه زنی را مطرح می کند که امکان دارد روابط دوستانه میانه روسیه و اسرائیل، از این نیز دوستانه تر شود.

روزنامه اسرائیلی هآرتص نیز در شب دیدار نتانیاهو با پوتین نوشت: «روابط میان اسرائیل و روسیه هیچ وقت بهتر از این نبوده».

به گزارش نیوزویک پوتین و نتانیاهو دلایل مختلفی برای همکاری دارند و بعید نیست دو طرف زمینه های بیشتری برای همکاری در آینده پیدا کنند.

هر دو دولت در حال اجرای عملیات نظامی در سوریه جنگ زده هستند. از آنجا که به دلیل اشتباه در ارتباط، یک جنگنده روسی به دست جنگنده های ترکیه ای ساقط شد؛ مهم است که کانال های ارتباطی قوی بین روسیه و اسراییل، به منظور جلوگیری از بروز حوادث مشابه، باز نگه داشته شود.

او می گوید: «این رابطه که بین دو دولت مشاهده می شود چیز عجیب و غریبی نیست. روسیه سال قبل خود را وارد نبردهای منطقه کرد. اسرائیلی ها می خوهند خطر تصادم در عملیات نظامی دو طرف را به حداقل برسانند. آنچه در پی شلیک ترکیه به جنگنده روسی رخ داد را در نظر بگیرید. اسرائیلی ها نمی خواهند این اتفاق برای جنگنده های آن ها بیافتد».

داراگ مک دول، تحلیل گر ارشد حوزه اروپا و آسیای مرکزی در ورسیک میپل کرافت می گوید: «برای تل آویو، رابطه با مسکو ابزاری فراهم می کند تا بر سوریه و ایران فشار بگذارد».

روسیه تامین کننده مهم تسلیحاتی برای ایران است و اخیرا سامانه موشکی اس 300 را در اختیار این کشور قرار داده است.

مک دول اضافه می کند: «اسرائیل از مخالفت خود با تحویل اس 300 به ایران عقب کشیده و تمرکز خود را بر آن قرار داده که از دستیابی نیروهایی از جمله حزب الله به این تسلیحات جدید جلوگیری کند».

پوتین نیاز به حمایت در سوریه دارد

با ادامه عملیات نظامی روسیه در سوریه مسکو جایگاه خود در این منطقه را تثبیت کرده، و اکنون پایگاه نظامی هوایی کاملا فعال و نیروی دریایی تقویت شده ای مستقر در طرطوس دارد. اگر روسیه قصد داشته باشد حضور خود در خاورمیانه را با استقرار در سوریه برای زمانی طولانی ادامه دهد، اسرائیل می تواند متحد استراتژیکی برای آن باشد.

مک دول می گوید: «همکاری با اسرائیل اطلاعات عمیق تری درباره بازیگران منطقه ای به روسیه می دهد که به ویژه در زمینه ضد تروریسم کمک بسیاری به آن ها می کند».

اطلاعات نظامی پیچیده اسرائیل درباره همسایه اش سوریه و مناطق دیگر سرمایه مهمی برای مسکو است. مهم تر از آن، هر دو کشور در اوضاع سوریه سهم دارند و همکاری و انعطاف بیشتر دو طرف این را تضمین می کند که تصمیماتی مانند ساقط کردن جنگنده روسی توسط ترکیه بار دیگر تکرار نمی شود.

نتانیاهو می خواهد تسلط خود را بر بلندی های جولان حفظ کند

رهبر اسرائیل در دیدارش از مسکو بر موضع خود تاکید کرد که نمی خواهد از کنترل نیروهای اسرائیلی بر بلندی های جولان عقب بکشد، و کنترل بر این منطقه را خط قرمز خود اعلام کرد. هرچند بلندی های جولان رسما به سوریه تعلق دارند، اما از سال 1967 در کنترل نیروهای اسرائیلی قرار داشته اند.

روسیه قوی ترین متحد دولت سوریه است و روابط نزدیک با کرملین بدون شک قدرت نتانیاهو را در صورتی که بخواهد حمایت بین المللی را برای کنترل بر این منطقه جلب کند، تقویت می کند.

پوتین می تواند حضور آمریکا در خاورمیانه را کاهش دهد

روسیه در جلب شرکای غرب مانند ترکیه و عربستان برای حمایت از جبهه حامیان اسد در سوریه ناکام بوده است. با این حال، شراکت با اسرائیل که متحد آمریکا است می تواند به اعتبار این کشور به عنوان قدرتی دیپلماتیک با کنار زدن آمریکا از معادله استفاده کند.

مک دول می گوید: «روسیه و اسرائیل مدتی است که در مسائل امنیتی با هم همکاری داشته اند، هرچند آمریکا همچنان متحد اول اسرائیل در زمینه امنیتی باقی مانده است. برای روسیه تقویت رابطه با اسرائیل بخش مهمی از تلاش کلی آن برای ایجاد جای پای استوار و پایدار در خاورمیانه و در عین حال کاهش نفوذ آمریکا در منطقه است».

نتانیاهو امیدوار است رای یهودیان روس زبان را بدست آورد

اسرائیل رتبه سوم را در دارا بودن شهروندان روس زبان در جهان دارد. بخشی از تغییرات در روابط دو کشور ناشی از افزایش تحرکات جامعه یهودیان مهاجرت کرده از شوروری سابق به اسرائیل است. حزب اسرئیل بیتینیو که وزیر دفاع آویگدور لیبرمن در آن عضویت دارد بر اسرائیلی های اصلالتا روس به شدت اتکا کرده و آن ها تاثیر فزاینده ای در فرآیند رای گیری پیدا کرده اند.

منبع:https://pe.annabaa.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟