چرا بایدن نمی‌تواند روابط ایران و آمریکا را تغییر دهد؟


“تأکید بر اینکه تغییرات اساسی باید در ایران رخ دهند نه آمریکا”

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
سجادپور معتقد است که بایدن نمی‌تواند گره از مشکلات روابط ایران و آمریکا بگشاید و برای اثبات این موضوع به سخنان رهبر معظم انقلاب پس از پیروزی بایدن استناد می‌کند که سیاست‌های جمهوری اسلامی را مستحکم و مستقل از انتخاب روسای جمهور در آمریکا عنوان کردند.

 سجادپور معتقد است که سیاست‌های ضد آمریکایی ایران ربطی به آمد و رفت روسای جمهور آمریکا ندارد. وی سپس مدعی می‌شود که نگاه رهبر ایران با نگاه جوانان ایرانی همخوانی ندارد و جوانان ایرانی از روابط بهتر با آمریکا و کاهش تحریم‌های احتمالی بایدن استقبال می‌کنند. وی سپس مدعی می‌شود که ایرانیان هم نسبت به سرکوب داخلی و سوء مدیریت نظام سیاسی با بدبینی نگاه می‌کنند و هم امید ندارند که ایالات‌متحده بتواند تغییری در تهران ایجاد کند.
سجادپور سپس به این نتیجه می‌رسد که تغییر اصلی باید در رهبری ایران در تهران رخ دهد و نه در واشینگتن. وی با طرح اینکه رهبر ایران معتقد است به زودی نظام سیاسی آمریکا و نه ایران فرومی­شد بنابراین تهران ضرورتی نمی‌بیند که بخواهد به تغییر رفتار به طور جدی بی اندیشد.

با وجود این، سجادپور انتخاب بایدن را هم‌زمان چالش و فرصتی برای تهران می‌بیند. حضور بایدن در کاخ سفید فرصتی برای بهبود اقتصاد وخیم کشور ایران است. از سوی دیگر چالشی است که تهران نمی‌تواند دیگر از حضور ترامپ به عنوان ابزاری برای عدم مذاکره، سرکوب داخلی، شکست داخلی و تجاوزات منطقه‌ای استفاده کند.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟