امضای 172 نماینده برای طرح انحلال مجلس عراق

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رؤسای فراکسیون‌های مجلس عراق از ارائه طرحی با 172 امضا برای اعلام انحلال مجلس عراق در 9 اکتبر 2021 به منظور اجرای انتخابات پیش از موعد خبر دادند.

رؤسای فراکسیون‌های مجلس عراق در نشست مطبوعاتی مشترکی با قرائت بیانیه‌ای مشترک تأکید کردند که حوادث پی‌درپی و تحولات مهم سیاسی و اجتماعی عراق بر کسی پوشیده نیست و این حوادث و تحولات نیروهای سیاسی کشور را دربرابر مسئولیت‌های سیاسی بزرگی قرار داده است.

در این بیانیه آمده که به موجب این مسئولیت‌ها نیروهای سیاسی عراق ملزم به پیش گرفتن نقشه راه روشنی هستند که در آن منافع عراق در رأس همه اولویت‌ها قرار گیرد.

این بیانیه افزوده که اجرای انتخابات پیش از موعد آغاز مرحله‌ای تازه در روند سیاسی کشور است که در آن همگان مشروعیت خود را از صندوق‌های رأی می‌گیرند.

در این بیانیه تأکید شده که مجلس نمایندگان تاکنون در راستای خواست ملت عراق اقدامات مهمی را برای زمینه‌چینی جهت اجرای انتخابات پیش از موعد انجام داده که از جمله آنها تصویب قانون انتخابات، تشکیل کمیساریای مستقل انتخابات با حضور چهره‌های حقوقی و نخبگان دانشگاهی، و تعدیل قانون دادگاه فدرال است.

این بیانیه افزوده که برای برگزاری انتخابات یک گام حقوقی بیشتر نمانده و آن انحلال مجلس است و اکنون به موجب ماده 64 قانون اساسی عراق که انحلال مجلس را مشروط به خواست یک‌سوم نمایندگان کرده «امروز 172 نماینده مجلس طرحی را برای انحلال پارلمان در روز 9 اکتبر 2021 ارائه می کنیم».

این بیانیه تأکید کرده که این طرح در جلسه آتی مجلس عراق در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در این بیانیه آمده که همه تشکل‌های سیاسی با رویکرد مختلفشان بر انحلال مجلس اتفاق نظر دارند و این طرح یک یا چند گروه سیاسی نیست.

قرار است انتخابات پیش از موعد عراق در روز 10 اکتبر 2021، یک روز بعد از تاریخ پیشنهادی در این طرح برای انحلال مجلس، برگزار شود.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟