سومین روز تظاهرات ضد حکومتی در شهر سویدا در اعتراض به بحران اقتصادی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
شهر سویدا در سوریه برای سومین روز پیاپی شاهد تظاهرات ضد دولتی بود که دلیل اصلی آن وخامت اوضاع اقتصادی و معیشت مردم است

معترضان شعار «الشعب یرید اسقاط النظام» (مردم خواهان سرنگونی حکومت هستند) سرداده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در روزهای اخیر همزمان با کاهش ارزش واحد پول سوریه، قیمت بسیاری از کالاها از جمله اقلام اساسی به شدت افزایش یافته و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل شده‌اند.

بر اساس این گزارش، حتی قبل از کاهش ارزش لیره سوریه، طبق آمارهای برنامه جهانی غذا، در طول یک سال گذشته بهای مواد غذایی در شهر سویدا حدود ۱۵۲درصد افزایش یافته است.

«رامی عبدالرحمان»، رئیس سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، به این خبرگزاری گفته است اعتراض‌های مردم به خاطر اوضاع معیشتی شروع شد ولی «به مرور تبدیل به خواسته‌های سیاسی شده‌اند».

در ویدئویی که یک وبسایت خبری محلی به نام «سویدا ۲۴» منتشر کرده است می‌توان دید که جمعیت ابتدا مقابل ساختمان اصلی استانداری سویدا تجمع کرده و بعد در خیابان‌های شهر راهپیمایی کرده و شعارهای ضد دولتی می‌دهند.

در ویدئوهای دیگری که این وب‌سایت منتشر کرده،‌ معترضان شعارهای دیگری از جمله «انقلاب، آزادی، عدالت اجتماعی» سر می‌دهند.

تحت تاثیر تحریم سوریه از سوی کشورهای غربی، مقررات قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید ارزش واحد پول سوریه، این کشور در دو ماه گذشته دچار یک بحران اقتصادی شدید شده است.

هر دلار آمریکا در بازارهای غیررسمی سوریه در روز دوشنبه 19 ژوئن 3000 لیره سوریه معامله شد. بر اساس نرخ دولتی، هر دلار آمریکا برابر با 700 لیره سوریه است. هر دلار آمریکا قبل از آغاز جنگ داخلی در سوریه معادل 47 لیره سوریه بود.

استان سویدا واقع در جنوب دمشق منطقه اصلی سکونت دروزی‌هاست. این استان تقریبا از خسارت‌های گسترده جنگ داخلی سوریه در امان بوده است.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟