اصلاح ساختار حکومتی در عمان؛ برای نخستین‌بار ولیعهد تعیین می‌شود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
«هیثم بن طارق آل سعید»، سلطان عمان دو فرمان سلطنتی درباره اساسنامه حکومت در ارتباط با سازوکار انتقال قدرت و قانون جدید پارلمان صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عمان، فرمان سلطنتی نخست درباره اساسنامه جدید، ضامنِ انتقال باثبات حکومت از طریق تعیین ولیعهد برای نخستین بار در تاریخ نوین این کشور است.

همچنین در این احکام آمده است، قانون اساسی این کشور حقوق و آزادی‌های بیشتری را برای شهروندان تضمین می‌کند به طوریکه ایجاد سازوکار جدید و مشخص برای انتقال قدرت در کشور، تدوین سازوکار تعیین ولیعهد، بیان مسؤولیت و اختیارات او، تاکید بر اصل حاکمیت قانون و استقلال دستگاه قضا به عنوان اصل حکومتی در کشور را مد نظر قرار می‌دهد.

احکام جدید همچنین احیای تحقیقات علمی،‌ توجه به مبتکران و مخترعان، حق زندگی و عزت انسانی، زندگی امن و حفظ حریم خصوصی را تضمین می‌کنند و بخش زندان‌ها و کانون‌های اصلاح و تربیت را تحت نظارت مستقیم قضایی قرار می‌دهند و حفاظت از میراث ملی را تضمین و هرگونه تعدی به آن و تجارت آثار فرهنگی و ملی را جرمی قلمداد می‌کنند که باید مشمول قانون مجازات شود.

در ادامه فرمان سلطان عمان آمده است که در راستای حکمرانی موسسات کشور اساسنامه‌ مربوطه فصلی خاص برای پیگیری عملکرد نهادهای دولتی و نظارت بر آنها در نظر گرفته و این کار با ایجاد کمیته پیگیری سلطنتی محقق خواهد شد که مسؤولیت پیگیری و ارزیابی عملکرد وزیران، معاونان وزیران و افراد مسؤول را برعهده دارد و نیز متنی خاص مربوط به سیستم نظارت مالی و اداری بر دولت در راستای حمایت از نقش آن در تحقق حکمرانی اختصاص داده شده است.

سلطان هیثم بن طارق آل سعید قدرت را یک سال پیش در پی مرگ سلطان قابوس به دست گرفت که هیچ ولیعهدی نداشت. این فرامین نیز به مناسبت یک سالگی سطلنت سلطان هیثم بن طارق صادر شده‌اند.

 منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟