سومین دیدار وزیران دفاع آمریکا و اسرائیل در یک ماه اخیر

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در سومین ملاقات وزرای دفاع رژیم صهیونیستی و ایالات متحده در یک ماه اخیر، بنی گانتز ضمن استقبال از مارک اسپر، همتای آمریکایی خود را به سبب تلاش هایش به منظور حصول توافقی جدید میان واشنگتن و تل آویو با هدف تضمین برتری نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه مورد ستایش قرار داد.

گانتز با اشاره به توافق مزبور که یک هفته پیش به امضای طرفین رسیده بود، گفت: «اعلامیه مشترکی که هفته گذشته امضا کردیم بدین معنی است که اسرائیل ابزارهای مورد نیاز جهت مقابله با نیروهای متخاصم و بی ثباتگر را کسب می نماید تا تل آویو را به یک متحد موثرتر برای آمریکا تبدیل نماید.

وزیر دفاع آمریکا که از هند در حال بازگشت به کشورش بود، با توقف در سرزمین‌های اشغالی با مقامات نظامی رژیم صهیونیستی ملاقات داشت و در فرودگاه بین المللی بن گوریون نیز از سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین که اخیرا شرکت تولیدات صنایع دفاعی رافائل برای واشنگتن ساخته است، دیدن کرد. دفتر وزیر دفاع رژیم صهیونیستی با اشاره به دیدار مشترک گانتز و اسپر با امیر اشل مدیر کل وزارت دفاع و آویو کوخاوی رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل اعلام کرد که آنها در مورد حفظ امنیت وثبات در منطقه و تقابل با ایران گفتگو کردند.

                                        گانتز و اسپر در حال بازدید از سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین

 

یک منبع آگاه به خبرگزاری فرانسه گفته است که گانتز و اسپر بر اساس مذاکراتشان در واشنگتن با توجه به تحولات در منطقه به دنبال بروز رسانی قانون برتری نظامی اسرائیل در منطقه هستند. اگرچه آمریکا به صورت کلی توافق کرده تا برتری نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه را حفظ کند اما پس از اینکه نتانیاهو رسما اعلام کرد که اسرائیل به عنوان بخشی از توافق عادی سازی با امارات با فروش جنگنده اف 35 آمریکا به امارات مخالفتی ندارد، هنوز هیچ توافقی برای سیستم‌های تسلیحاتی یا برنامه‌های دفاعی بین دو طرف به صورت علنی امضا نشده است. روز جمعه دوم آبان پس از بیانیه مشترک گانتز و نتانیاهو در مورد اینکه تل آویو اعتراضی نسبت به فروش جنگنده اف 35 به امارات ندارد پنهان کاری نخست وزیر در مساله مذاکرات با آمریکا برای فروش تسلیحات پیشرفته به کشورهای منطقه مورد انتقاد وزیر دفاع قرار گرفت. انتظار می‌رود که آمریکا توافق فروش جنگنده‌های رادار گریز نسل پنجم اف 35 را تا ماه دسامبر با امارات به امضا برساند و تکاپوی گانتز در مقام وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در هفته‌های اخیر در راستای بر طرف کردن نگرانی فروش تسلیحات پیشرفته به امارات است که اخیرا در دل مقامات اسرائیل افتاده است.

در کنار نگرانی از تحویل جنگنده اف 35 به امارات اکنون احتمال فروش این جنگنده به قطر نیز باعث نگرانی رژیم صهیونیستی شده است. در همین راستا یووال اشتاینتز وزیر انرژی رژیم صهیونیستی روز یکشنبه هفته گذشته مدعی شد که فروش جنگنده اف 35 آمریکا به قطر به رغم مخالفت های اسرائیل با چنین توافقی با توجه به روابط دوحه با تهران و حماس، صورت می‌گیرد. وی گفت: «شک ندارم که اگر آنها (قطر) جنگنده را بخواهند و خواهان پرداخت مبلغ باشند دیر یا زود آن را دریافت خواهند کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟