تشدید دامنه اختلافات دحلان و ابومازن در آستانه انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
همزمان با توافق اولیه حماس و تشکیلات خودگردان به منظور تشکیل دولت آشتی ملی و برگزاری انتخابات ریاست دولت فلسطین، خبرها از دستگیری های گسترده در کرانه باختری در روزهای پایانی هفته گذشته حکایت دارند.

منابع خبری مدعی شدند که در نیمه شب چهارشنبه گذشته نیروهای امنیتی وابسته به تشکیلات خودگردان با ورود به اردوگاه «الامعری» در مرکز شهر رام الله اقدام به دستگیری برخی از نیروهای ارشد جریان اصلاح دمکراتیک، جناح همسو با محمد دحلان نمودند. گفته می شود نام چهره هایی چون احمد طمیله، علی ادریس، منذر عباس و احمد العنانی در میان دستگیرشدگان به چشم می خورد.

نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان علاوه بر بازداشت افراد مزبور اقدام به تعطیلی باشگاه جوانان الامعری، جمعیت حمایت از معلولان و جمعیت کودکان فلسطین در این اردوگاه نموده و علاوه بر این به منزل جهاد طمیله نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین و از حامیان دحلان نیز یورش بردند. گفته می شود موج اخیر دستگیری ها در رام الله با دستور و نظارت مستقیم شخص محمود عباس ریاست تشکیلات خودگردان صورت پذیرفته است. در همین رابطه منابع امنیتی نزدیک به ابومازن مدعی شده اند این اقدام با هدف شناسایی و نابودی تمامی کانال های تامین منابع مالی جریان اصلاح دمکراتیک به منظور آغاز فعالیت های انتخاباتی به سود دحلان در میان فلسطینیان صورت پذیرفته است. منابع مزبور تاکید داشته اند که بازداشت های اخیر پیش از برگزاری جلسات محرمانه این افراد با هدف سازماندهی اردوگاه های فلسطینی، تعیین میزان بودجه کمک به نهادهای اجتماعی و سازمان های خیریه در راستای آغاز فعالیت های انتخاباتی به سود دحلان انجام شده است.

                                            تشدید تنش ها میان محمود عباس و محمد دحلان

در روزهای اخیر همچنین اخبار مربوط به انتخاب مسئولان دفتر مرکزی جریان فتح در شهر قدس که ماه سپتامبر گذشته برگزار شد، حواشی بسیاری را به همراه داشته است. در همین راستا پایگاه اینترنتی المانیتور در گزارشی به قلم داود کتاب مدعی شد که فهرست نهایی افراد منتخب در انتخابات رهبری جنبش فتح در شهر بیت المقدس را عمدتا افراد وفادار به محمود عباس تشکیل می دهند تا شایعات درباره اعمال نفوذ مستقیم ابومازن در روند انتخابات مزبور نیز تقویت شود. گفته می شود ریاست تشکیلات خودگردان از تلاش های جریان نزدیک به ابوفادی (محمد دحلان) به منظور وارد کردن افراد موردنظر خویش در این فهرست با هدف زمینه چینی لازم برای تبدیل شدن قدس به پایگاه رقیب در برابر رام الله، کانون اصلی وفاداران محمود عباس آگاه شده و با آن مقابله کرده است. این مساله به ویژه از آن رو حائز اهمیت است که در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر آغاز فعالیت های انتخاباتی دحلان در غزه و اردوگاه های فلسطینیان در لبنان به گوش می رسد. در حالی که دحلان از سال 2011 نتوانسته به کرانه باختری و نوار غزه سفر نماید اما منابع رسانه ای از آغاز کمپین تبلیغاتی مرکز «فتا» تحت رهبری «جلیله» همسر دحلان در غزه خبر می دهند. همین امر سبب گردیده است تا محمود عباس با احساس نگرانی از فعالیت های گسترده دحلان در آستانه انتخابات، کارزار امنیتی و اطلاعاتی گسترده ای را با هدف شناسایی و دستگیری سرپل های وی در کرانه باختری و جلوگیری از انتخاب افراد همسو با وی در مناصب کلیدی چون شورای رهبری فتح در بیت المقدس آغاز نماید. در حقیقت آنگونه که خلیل شاهین پژوهشگر فلسطینی اذعان می دارد موج اخیر بازداشت حامیان دحلان و دستکاری انتخابات شورای رهبری فتح در بیت المقدس همگی نشانگر میزان نگرانی تشکیلات خودگردان و در راس آن ابومازن از فعالیت های جریان اصلاح طلب به رهبری دحلان است، چه آنکه ابراز تمایل مقامات آمریکایی و برخی کشورهای عربی خلیج فارس به منظور انتخاب ابوفادی به عنوان جانشین ابومازن و تکیه وی بر کرسی ریاست تشکیلات خودگردان بر این نگرانی نیز دامن زده است.

                                                              جلیله دحلان مدیر مرکز فتا

در مجموع به نظر می رسد تشدید ترتیبات امنیتی در کرانه باختری و سیل دستگیری نیروهای وابسته به جریان اصلاح دمکراتیک می تواند بر دامنه تنش ها میان این جریان و تشکیلات خودگردان در کرانه باختری بیفزاید و در نتیجه انتظار می رود این روند با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان شکل متصلب و خشن تری به خود بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟