بازگشت عصبانی کننده روسیه به دریای سرخ

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

طی بیست سال گذشته ، تحت ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین ، دیپلماسی روسیه مجددا بر حضور خود در خاورمیانه و شاخ آفریقا افزوده است. در چارچوب این «بازگشت» ، مسکو بار دیگر هدف خود را برای ایجاد پایگاه نظامی در سواحل دریای سرخ، مانند دوران اتحاد جماهیر شوروی دنبال می کند.

دریای سرخ یکی از حساس ترین مسیرها برای تجارت جهانی است ، زیرا تقریباً ١٠٪ کالاهای جهان از آن عبور می کند. این دریا تولیدکنندگان انرژی خلیج فارس ، بازارهای غربی و صنایع صادراتی شمال شرقی آسیا را به هم متصل می کند. این امر باعث می شود که نقاط دسترسی به دریا ، مورد علاقه قدرت های بزرگ منطقه قرار گیرد. این مسئله توجه بیشتری را در خارج به خود جلب کرده است ، زیرا ثبات آن به دلیل نزدیکی جنگ داخلی در یمن و افزایش تعداد دزدان دریایی مستقر در سومالی زیر سوال رفته است. در نتیجه ، چندین کشور نیروهای نظامی خود را در منطقه ، به ویژه در جیبوتی ، نزدیک تنگه باب المندب مستقر کرده اند.

به دنبال دخالت موفقیت آمیز روسیه در جنگ داخلی سوریه ، روابط مسکو و کشورهای دریای سرخ توسعه یافته و چشم اندازهای نوید دهنده ای برای ایجاد پایگاه در منطقه برای روسیه ایجاد شده است. به ویژه کشورهای جیبوتی ، سودان ، اریتره ، یمن و سومالی لند – جمهوری جداشده از سومالی که توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است -، به نظر می رسد به احتمال زیاد مستعد میزبانی حضور نظامی روسیه در نزدیکی دریای سرخ باشند. آیا به زودی شاهد بازگشت روسیه به منطقه تنگه باب المندب خواهیم بود ؟

 

منبع:https://ir.mondediplo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟