«تهران»، یک سریال اسرائیلی که به تاریخ یهودیان ایران بی اعتناست

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

اسرائیل برای اولین بار با یک سریال تلویزیونی دریچه ای را به سوی جامعه ایران گشوده است. اما منظره ای که از زاویه دید یک عامل موساد منعکس می شود تصویر تحریف شده ای را ارائه می دهد. از آن وخیم تر اینکه در این مجموعه تاریخ پر فراز و نشیب و طولانی جامعه یهودیان ایران کاملا نادیده گرفته شده است.

«تهران» سریال موفق موشه زوندر، کارگردان سریال «فاودا»، تابوهای بسیاری را در اسرائیل می شکند. این اولین بار است که در یک سریال اسرائیلی این همه شخصیت فارسی زبان به نمایش در می آید و اولین بار است که ماجرا در خاورمیانه ، خارج از اسرائیل یا سرزمین های اشغالی اتفاق می افتد. بنابراین دریچه ای به کشوری گشوده می شود که اسرائیلی ها نمی توانند به آنجا سفر کنند و چهره آن معمولا با اغراق در تهدید از جانب آن ، یادآوری مستمر خصومت بین اسرائیل و ایران ، و غلو در برخورد نژادپرستانه با یهودیان در ایران کاملاً منفی نمایش داده می شود. این سریال که از شبکه اپل + بین المللی پخش می شود ، در این تصویر شیطانی شکاف کوچکی وارد می کند و سیمای ایران را کمی تغییر می دهد.

با این حال ، ممکن است این سوال پیش آید که آیا بهترین راه برای درک ایرانیان (یا عرب ها) پخش سریالهایی مانند «تهران» یا «فاودا» است ؟ بینندگان با دیدن سریالی که قهرمان اصلی آن یک جاسوس اسرائیلی است که به تهران اعزام شده، حتی اگر این شخصیت به آنها اجازه دهد تا خود را به جای او احساس کنند، درباره ایران چه می آموزند؟ عبور از موساد برای بازدید از ایران، چهره آن را درچارچوب امنیتی محصور می سازد.

برای تولید سریال مبالغ هنگفتی هزینه شده است : خیابانهای آتن تغییر شکل داده شده و یک همانند سازی دقیق با تهران انجام گرفته است، بازیگران فارسی نسبتا خوبی صحبت می کنند و لباسها ، نما و فضا سازی واقع گرایانه می باشد. اگر منظور تماشای یک برنامه صرفا سرگرم کننده باشد، فیلم به هدف خود رسیده است. می شد امیدوار بود که پرداخت این همه هزینه دست کم منجر به درک اندکی بیشتر از واقعیت اوضاع ایران شود. اما از این منظر ، سریال فرصتی است از دست رفته. آیا بهتر نبود که این سریال به جای شاخ و برگ دادن به روایتی بر پایه اطلاعات نا درست و تبلیغات ضد ایرانی ، به شرح وضعیت زندگی دومین جامعه بزرگ یهودی ساکن در خاورمیانه خارج از اسرائیل ، می پرداخت. منظوروضعیت یهودیان در کشوری است که دائماً به عنوان دشمن سرسخت اسرائیل معرفی می شود ، جامعه ای که تا سال ١٩٧٩ جمعیتی بین هشتاد تا صد هزار زن و مرد داشت که بسیاری از آنها به طور فعال در انقلاب ١٩٧٨-١٩٧٩ شرکت کردند!

تاریخی به قدمت ٢٧٠٠ سال

رد پای تاریخ یهودیان ایران را در فیلم می توان مشاهده کرد اما به صورتی کلیشه ای. تامار ، جاسوس موساد ، ایرانی الاصل می باشد که در ابتدای زندگی به همراه خانواده اش کشور را به مقصد اسرائیل ترک کرده است. صحنه های متعددی از فیلم نشان دهنده علاقه و دلتنگی مردشای (پدر تامار) ، یائل (افسر مرتبط او در موساد) همچون خود او نسبت به ایران و کینه آنها نسبت به جمهوری اسلامی است که به زعم آنان با انقلاب «کشور شان» را به سرقت برد.

 

منبع:https://ir.mondediplo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟