رویای اردوغان برای ارسال فضانورد به فضا

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

اردوغان اخیرا از برنامه ریزی حکومتش برای ارسال فضانورد به فضا و حضور در ماه تا سال 2023 سخن گفته است. در شرایطی که بحران اقتصادی و معضل ناکارآمدی، در حال تضعیف جایگاه او در افکار عمومی است

اردوغان با طرح مسائل جذاب در نزد اقشار ملی­گرا به دنبال جلب توجه اجتماعی است. اقدامات حکومت در زمینه توسعه صنایع فضانوردی را باید در پیوند با تلاش های اردوغان برای تبدیل کردن ترکیه به قدرتی تاثیرگذار در عرصه جهانی تحلیل کرد. او با پیوند زدن چنین طرح هایی به دستورکار سیاسی خود، به دنبال ارائه تصویر قهرمان ملی از خویش است.

                                                     در پشت تصویر بیرونی و الجزری مشاهده می شود

­­­­­­­

اردوغان در حالی از برنامه های بلندپروازانه فضایی سخن می گوید که بودجه تخصیص یافته به تحقیقات فضایی در این کشور با بودجه کشورهای پیشرو در این زمینه غیر قابل قیاس است. در حالی که چهار قدرت بزرگ عرصه فضایی هر سال بیش از یک میلیارد دلار در این عرصه هزینه می کنند، بودجه فضایی ترکیه تنها 5 میلیون دلار است. حال با طرح اهداف جدید برای صنایع فضائی، ترکیه نیازمند افزایش چشمگیر بودجه فضایی خود است. اما با معضلات مالی موجود و کسری بودجه شدید در این کشور امکان تخصیص بودجه ای قابل توجه، چندان محتمل به نظر نمی رسد.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟