چرا بایدن نمی تواند روابط ایران و آمریکا را تغییر دهد؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
بایدن نمی تواند گره از مشکلات روابط ایران و آمریکا بگشاید و برای اثبات این موضوع به سخنان رهبر معظم انقلاب پس از پیروزی بایدن استناد می کند که سیاست های جمهوری اسلامی را مستحکم و مستقل از انتخاب روسای جمهور در آمریکا عنوان کردند

کریم سجادپور – 9 نوامبر 2020 – بنیاد کارنگی

سجادپور معتقد است که بایدن نمی تواند گره از مشکلات روابط ایران و آمریکا بگشاید و برای اثبات این موضوع به سخنان رهبر معظم انقلاب پس از پیروزی بایدن استناد می کند که سیاست های جمهوری اسلامی را مستحکم و مستقل از انتخاب روسای جمهور در آمریکا عنوان کردند. سجادپور معتقد است که سیاست های ضد آمریکایی ایران ربطی به آمد ورفت روسای جمهور آمریکا ندارد. وی  سپس مدعی می شود که نگاه رهبر ایران با نگاه جوانان ایرانی همخوانی ندارد و جوانان ایرانی از روابط بهتر با آمریکا و کاهش تحریم های احتمالی بایدن استقبال می کنند. وی سپس مدعی می شود که ایرانیان هم نسبت به سرکوب داخلی و سوءمدیریت نظام سیاسی با بدبینی نگاه می کنند و هم امید ندارند که ایالات متحده بتواند تغییری در تهران ایجاد کند.

سجادپور سپس به این نتیجه می رسد که تغییر اصلی باید در رهبری ایران در تهران رخ دهد و نه در واشینگتن. وی با طرح اینکه رهبر ایران معتقد است به زودی نظام سیاسی آمریکا و نه ایران فرومی­شد بنابراین تهران ضرورتی نمی بیند که بخواهد به تغییر رفتار به طور جدی بیاندیشد. با وجود این، سجاد پور انتخاب بایدن را همزمان چالش و فرصتی برای تهران می بیند. حضور بایدن در کاخ سفید فرصتی برای بهبود اقتصاد وخیم کشور ایران است. از سوی دیگر چالشی است که تهران نمی تواند دیگر از حضور ترامپ به عنوان ابزاری برای عدم مذاکره، سرکوب داخلی، شکست داخلی و تجاوزات منطقه ای استفاده کند.

 

 

https://carnegieendowment.org/2020/11/09/why-biden-can-t-change-u.s.-iran-relations-pub-83185

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟