ساعت اکنون آغاز می‌شود: بایدن باید سیگنال درستی درباره توافق هسته‌ای به ایران ارسال کند.

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

بایدن باید در یک مصاحبه اختصاصی و تلویزیونی با یکی از روزنامه­ نگاران برجسته عرصه سیاست خارجی آمریکا کاملاً واضح بیان کند که در صورت اقدام متقابل تهران، ایالات‌متحده به طور کامل به برجام باز می­گردد. وی باید تأکید کند که مصمم است همه تحریم ­هایی که ترامپ برای محو برجام طراحی و اجرا کرده است را لغو خواهد کرد.

تریتا پارسی در این مقاله با اشاره به دهه ­ها دشمنی میان ایران و ایالات‌متحده بر این باور است که ایجاد فضایی برای دیپلماسی نیازمند آن است که بایدن قبل از ورود به کاخ سفید، پالس­ های مناسبی به تهران ارسال کند تا فضایی برای تعامل بین دو کشور پدید آید. وی به سابقه تاریخی دو کشور اشاره می­کند که تلاش ایران برای آزادسازی گروگان­ های آمریکایی در لبنان در دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی، تلاش­ های محمد خاتمی برای گفتگوی دو ملت و همچنین تلاش ­های باراک اوباما برای اعتماد سازی همگی در نهایت با پاسخ متقابل طرف دیگر مواجه نشد و به شکست انجامید.

وی سپس به اقداماتی که انتظار می­رود دو طرف انجام دهند تا از فرصت محدود حضور بایدن در کاخ سفید استفاده شود، اشاره می­کند.

وی معتقد است بایدن باید تا قبل از پایان سال میلادی اقدامات زیر را انجام دهد:

.1بایدن باید در یک مصاحبه اختصاصی و تلویزیونی با یکی از روزنامه­ نگاران برجسته عرصه سیاست خارجی آمریکا کاملاً واضح بیان کند که در صورت اقدام متقابل تهران، ایالات‌متحده به طور کامل به برجام باز می­گردد. وی باید تأکید کند که مصمم است همه تحریم ­هایی که ترامپ برای محو برجام طراحی و اجرا کرده است را لغو خواهد کرد.

.2بایدن باید یک پیام نوروزی به مردم ایران ارسال کند و در آن اعلام کند که علاقه‌مند است تمام مناقشات خاورمیانه از قبیل مناقشه رژیم صهیونیستی و فلسطینیان، مناقشه ایران و عربستان و مناقشه ایران و آمریکا پایان یابد. وی باید تصریح کند که برجام نقطه پایان دیپلماسی نیست بلکه نقطه آغاز آن است و حزب دموکرات آمریکا علاقه ­ای برای تحمیل تغییر رژیم به دیگر کشورها ندارد.

.3در همان مصاحبه بایدن باید هدف خود برای تقویت دیپلماسی درمیان همه کشورهای منطقه را اعلام کند و ایران و متحدان منطقه ­ای آمریکا را تشویق کند تا اختلافات خود را از طریق گفتگوهای مستقیم حل کنند.

.4بایدن باید در این مصاحبه اعلام کند که در روز اول ریاست جمهوری خود، با درخواست طولانی‌مدت ایران از صندوق بین­ المللی پول برای وام اضطراری پنج میلیارد دلاری برای مبارزه با بیماری کرونا موافقت خواهد کرد.

 • پارسی معتقد است که بایدن باید توجه داشته باشد کوچکترین اشاره به اینکه وی علاقه‌مند است از تحریم­ های ترامپ به عنوان اهرم فشار در مذاکرات استفاده کند، پنجره هرگونه گشایشی را خواهد بست. اگر وی به این موضوع اشاره کند، آنگاه مرز بین خود و ترامپ درباره ایران را محو خواهد کرد.

  پارسی در ادامه به اقداماتی که ایران باید در بازه زمانی کنونی برای اعتماد سازی انجام دهد، می‌پردازد:

  .1تعهد خود را برای ساخت یا دستیابی به سلاح­ های کشتارجمعی تکرار نکنید؛

  .2اعلام کنید که به سرعت و به طور همه­ جانبه به توافق هسته­ ای باز می­گردید مشروط بر اینکه ایالات‌متحده نیز چنین اقدامی انجام دهد. این اقدام شامل کاهش سطح غنی‌سازی به 3.67% و انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده می­شود.

  .3ایران باید تعهد خود را برای گفتگو با همسایگان خلیج‌فارس و ایالات‌متحده در مورد اختلافات منطقه ­ای و عدم مداخله در امور داخلی همسایگان اعلام کند؛

  .4حرکتی بشردوستانه مانند آزادی زندانیان ایرانی- آمریکایی انجام دهید.

 •  

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟