توافق فتح و حماس؛ انتخابات پس از ۱۵ سال در سرزمین‌های فلسطینی برگزار می‌شود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
جنبش حماس و فتح، روز گذشته توافق کردند که پس از ۱۵ سال نخستین انتخابات سراسری را ظرف شش ماه آینده در سرزمین‌های فلسطینی برگزار کنند.

«جبریل رجوب»، دبیرکل کمیته مرکزی جنبش فتح به خبرگزاری فرانسه گفت: ما توافق کرده‌ایم که ابتدا انتخابات پارلمانی و سپس انتخابات تعیین ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین و در نهایت شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین در طی شش ماه آینده برگزار شود.

این توافق در نشست هیات‌های مذاکره‌کننده جنبش فتح و حماس که از سه‌شنبه گذشته در ترکیه آغاز شده است، بدست آمد.

«صالح عاروری»، نائب رئیس دفتر سیاسی حماس نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: این بار به یک اجماع واقعی رسیده‌ایم، اختلاف‌ها به هدف ملی ما آسیب رسانده است و ما در تلاشیم تا به آن پایان دهیم.

آخرین انتخابات برای تعیین ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین به سال ۲۰۰۵ برمی‌گردد. در آن زمان، محمود عباس جانشین یاسر عرفات در جنبش فتح به این مقام رسید. یک سال پس از آن، حماس در انتخابات پارلمانی پیروز شد اما این نتایج روابط این دو گروه را به شدت تیره و تار کرد تا جایی که از سال ۲۰۰۷ و با سیطره حماس بر نوار غزه، اختلاف‌ها شدیدتر شد و توافق‌ها و وساطت‌های انجام شده نتوانسته بودند به اختلاف‌ها پایان دهند.

سازمان آزادیبخش فلسطین که توافقنامه صلح اسلو با اسرائیل را امضا کرده است بسیاری از گروه‌ها و احزاب فلسطینی از جمله فتح را شامل می‌شود اما جنبش حماس عضو آن نیست، توافق مشترک روز پنجشنبه که انتخابات برای رهبری سازمان آزادیبخش فلسطینی را پیش‌بینی کرده است، نشان می‌دهد که حماس نیز می‌تواند به این گروه بپیوندد.

این اتفاق در حالی رخ داده است که اخیرا برخی از کشورهای شورای همکاری از جمله امارات به عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل اقدام کرده‌اند.

فلسطینی‌ها توافق‌های عادی‌سازی روابط را «خنجری از پشت» توصیف و از برخی کشورهای عربی انتقاد کردند.

طبق یک نظرسنجی انجام شده از سوی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری و نظرسنجی فلسطین، «اسماعیل هنیه»، رهبر جنبش حماس در صورت برگزاری انتخابات از محمود عباس پیشی خواهد گرفت.

محمود عباس که بارها در دهه گذشته سخن از برگزاری انتخابات به میان آورده است هنوز اعلام نکرده که آیا در انتخابات نامزد خواهد شد یا خیر.

تا سال‌های اخیر، حل مناقشه اسرائیل و فلسطین برای عادی سازی روابط بین کشورهای عربی و اسرائیل که بیش از ۵۰ سال است که کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی را اشغال کرده است، یک شرط ضروری تلقی می‌شد.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟