برندگان و بازندگان بزرگ شکست ترامپ در خاورمیانه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رئیس‌جمهور آمریکا که به پایان دوره خود نزدیک می‌شود با رفتار دمدمی‌مزاج و علاقه شدیدش به دیکتاتور‌ها موجب شده است تا منطقه خاورمیانه در وضعیت بدتری نسبت به زمانی که او بر سر کار آمد، قرار گیرد.

پایگاه اینترنتی آمریکایی میدل ایست‌آی در تحلیلی نوشت: بعید به نظر می‌رسد انتقال قدرت در آمریکا به‌سادگی انجام گیرد؛ آن‌هم درحالی‌که مجلس نمایندگان در کنترل دموکرات‌ها خواهد بود و احتمالاً جمهوری‌خواهان در سنا دست برتر را خواهند داشت.

دولت بعدی آمریکا ممکن است فضای چندانی برای مانور نداشته باشد. ترامپ و ترامپیسم شکست ننگ‌آور و مفتضحانه‌ای را که بسیاری از لیبرال‌ها به آن امید بسته بودند، متحمل نشده است. هم ترامپ و هم ایدئولوژی او در آمریکا پابرجا خواهد ماند و اختلاف عمیقی که در داخل آمریکا ایجادشده، بر عملکرد خارجی این کشور تأثیرگذار خواهد بود.

سیاست خارجی اتخاذشده از سوی کاخ سفید در چهار سال گذشته به‌راحتی برگشت‌پذیر نیست.

ازجمله این مواضع و مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواضع آمریکا در قبال عربستان سعودی و اسرائیل اشاره کرد. این دو هم‌پیمان آمریکا در مقایسه با دیگر دولت‌ها، در دوران ترامپ بیشترین حمایت دیپلماتیک و سیاسی را از کاخ سفید دریافت کردند. علاوه بر این حمایت‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا روابط شخصی‌اش را با بنیامین نتانیاهو و محمد بن سلمان تعمیق کرد؛ این در حالی بود که ولیعهد سعودی به‌صورت مستقیم در شماری از موارد نقض حقوق بشر ازجمله قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی نقش داشت.

قابل‌توجه آنکه دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود علاقه‌مند بود که مترسک یا مهره دست‌نشانده یک سلسله از مشاوران سیاست خارجی باشد که دیدگاه‌هایشان پیش‌ازاین به‌صورت افراطی با استانداردهای واشنگتن تناقض داشت. ترامپ به‌مرورزمان این مشاوران را کنار گذاشت و آن‌ها پس از ترک کاخ سفید دراین‌باره کتاب نوشتند که چگونه یک فرد احمق رئیس‌شان بوده است. آن‌ها در این روند تلاش کردند شهرت خود را از ننگ ترامپ پاک کنند.

خصومت با ایران در حمایت از اسرائیل، علاقه گزینشی به دموکراسی‌ها و اشتیاق به حاکمان مستبد از ویژگی‌های همیشگی سیاست خارجی آمریکا بوده است، اما این روند در زمان ریاست جمهوری ترامپ، شکل جدی‌تری به خود گرفت و قربانیان آن یعنی فلسطینی‌ها، چپ‌گرایان، دموکراسی خواهان و مسلمانان در وضعیتی بسیار بدتر از چهار سال قبل قرارگرفته‌اند. باید گفت خاورمیانه اکنون در بدترین وضعیت خود به سر می‌برد.

منبع:https://www.scfr.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟