افزایش تنوع نژادی در آمریکا در پی کاهش جمعیت سفیدپوستان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
براساس داده‌های سرشماری جدید ایالات متحده امریکا، جمعیت این کشور حتی سریعتر از پیش‌بینی‌های به عمل آمده در حال متنوع شدن است.

دفتر سرشماری ایالات متحده، به تازگی آخرین برآورد نژادی جمعیتی خود را منتشر کرد. داده‌های این سرشماری نشان می دهد که چهار نفر از هر 10 آمریکایی، متعلق به یک نژاد یا گروه قومی غیرسفیدپوست هستند و طی دهه‌ی 2010 تا 2020 برای اولین بار در تاریخ این کشور، تعداد سفیدپوستان کاهش یافته است. کل رشد جمعیت کشور، طی نه سال اول این دهه، به اقلیت‌های نژادی و قومی اختصاص داشته است. بیشترین کاهش جمعیت را در رده سنی زیر 25 سال سفیدپوست می بینیم، زیرا جوانان سفیدپوست تمایلی به فرزندآوری ندارند؛ حال آنکه زاد و ولد در بین اقلیت های آمریکا همچون گذشته ادامه دارد و همین امر باعث شده است که شمار نژادهای دیگر در برابر سفیدپوستان افزایش یابد.

در سال 1980، سفیدپوستان تقریباً 80٪ از جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند، در حالی که سیاهپوستان 11.5٪، لاتین تبارها 6.5٪ و آسیایی تبارها 1.8٪ از جمعیت آمریکا بودند. سال 2000، درحالی آمار گویای رشد جمعیت لاتین تبارها، سیاه‌پوستان و آسیایی تبارها بود، که جمعیت سفیدپوستان کاهش 10 درصدی را نشان می داد.

داده‌های جدید نشان می‌دهد تا سال 2019، سهم جمعیت سفیدپوستان، تقریباً نه درصد دیگر کاهش یافته و به 60.1% رسیده است. این در حالی است که جمعیت لاتین تبارها و آسیایی ها، بیشترین نرخ رشد را طی این مدت تجربه کرده‌ و به ترتیب به 18.5 درصد و نزدیک به 6 درصد رسیده‌است.

نکته حائز اهمیت، افزایش تنوع جمعیت در رده های پایین تر سنی است؛ به طوری که برای اولین بار در سال 2019 بیش از نیمی از جمعیت زیر 16 سال این کشور به اقلیت های نژادی یا قومی اختصاص یافت. در این رده‌ی سنی، ساکنان لاتین و سیاه‌پوست، روی هم رفته تقریباً 40٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

یافته مهم در داده های سرشماری جدید، کاهش جمعیت سفیدپوست در سراسر کشور برای سومین سال متوالی است و روند این کاهش به گونه ای بوده که طی این سه سال، بیش از نیم میلیون از جمعیت سفیدپوست کم شده است. اداره سرشماری میزان کاهش جمعیت سفیدپوست را تا سال 2024 پیش بینی نکرده است، اما ادامه روند کنونی، گویای این است که رشد جمعیت امریکا متکی به سایر نژادها و اقوام می باشد.

بخشی از کاهش جمعیت سفیدپوستان، به دلیل سن بالای این جمعیت در مقایسه با سایر اقوام است، امری که به زادوولد کمتر و مرگ بیشتر می انجامد. آمار سال 2019، میانگین سنی سفیدپوستان را 43/7 سال نشان می دهد، در حالی که میانگین سنی لاتین‌تبار‌ها 29/8 سال، سیاه‌پوستان 34/6، آسیایی تبارها 37/5 و افراد دو یا چند رگه‌ی نژادی 20/9 سال است.

کاهش غیرقابل پیش بینی جمعیت سفیدپوستان این کشور، بدان معنی است که مسئولیت رشد جمعیت بر دوش سایر گروه‌های نژادی و قومی قرار دارد. جمعیت ایالات متحده بین سالهای 2010 و 2019 بالغ بر 19.5 میلیون نفر رشد داشته است و در حالی که جمعیت سفید پوست 6/3٪. کاهش یافته، جمعیت لاتین ها، آسیایی ها، سیاه‌پوستان، اقلیت‌های دو یا چند رگه و بومیان به ترتیب 20٪، 29٪، 8.5٪، 30% و 7.6% افزایش یافته است.

کوتاه سخن اینکه تنوع نژادی و قومی، عنصر آینده‌ساز آمریکا می باشد. در آینده‌ای نه چندان دور، فرهنگ غالباً سفید بِیبی بومر[1] که نیمه‌ی آخر قرن بیستم نمایان شد، جای خود را به یک ملت متنوع و چند فرهنگی می‌دهد؛ پس هرچه ساختار قومی در کشور متنوع‌تر می شود، باید به نیازها و فرصت‌های آنان نیز توجه بیشتری کرد.

منبع:https://pe.annabaa.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟