رونق بازار اسلحه در لبنان در پی افزایش جرم و جنایت

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در پی فروپاشی اقتصاد لبنان، ارتکاب جرم در این کشور افزایش یافته و شهروندان را به سمت خرید سلاح سوق داده است.

یکی از متصدیان داروخانه در گفتگو با ما، از سرقتی می گوید که چندی پیش در داورخانه اش رخ داد: «مردی مسلح درحالیکه ماسک جراحی به چهره داشت، مقداری پوشک و هرآنچه از پول نقد در داروخانه بود را به سرقت برد». به نظر می رسد که در نتیجه بحران اقتصادی، جرائم این چنینی افزایش یافته و شهروندان را بر آن داشته است که به فکر خرید سلاح بیافتند. دو تن از شهروندان لبنان در گفتگو با ما از آنچه سبب شد که رو به خرید سلاح آورند سخن گفتند.

به گفته ندال «در عرض یک ماه، در جریان چندین مورد حمله به مردم و سرقت قرار گرفتم؛ بی قانونی بیداد می کند؛ در چنین شرایطی فکر کردم که خودم باید دست به کار شوم و کار محافظت از خود را بر عهده بگیرم». ندال همچون بسیاری دیگر از مردم لبنان، تا جای ممکن پولهای خود را از بانک خارج کرده است؛ زیرا قانون محدودیت برداشت دلار که اواخر سپتامبر 2019 اجرایی شد، ترس مردم را برانگیخت و باعث شد که آنان برای خالی کردن حساب های خود به بانک ها هجوم آورند. حالا با توجه به اینکه ندال پولهایش را در خانه نگه می دارد و تنها زندگی می کند، خود را در معرض خطر می بیند و بسیاری از مردم شرایطی شبیه به او دارند.

ندال اسلحه خود را به قیمت 500 دلار خرید، اما با کاهش ارزش پول کشور، قیمت آن پنج برابر شده است «هیچوقت فکر نمی کردم که باید اسلحه داشته باشم.» حداقل 55% جمعیت لبنان زیر خطر فقر زندگی می کنند و پول لبنان از زمان آغاز اعتراضاتِ ضد دولتی در اکتبر سال گذشته تا کنون، تقریبا 80% ارزش خود را از دست داده است. علاوه بر این مشکلات، انفجار مهیب بندر بیروت در 4 آگوست که حدود 200 کشته و 6000 زخمی بر جای گذاشت و 300000 نفر را بی خانمان کرد، بر مشکلات و مصائب مردم افزوده است. حسن دیاب نخست وزیر وقت کشور، کمتر از یک هفته بعد از وقوع انفجار استعفا داد.

نور یکی دیگر از افرادی است که با توجه به وخیم شدن وضع اقتصاد و افزایش جرم و جنایت، از امنیت خود ترسید «فکر کردم حالا که وضع امنیت خراب است سلاح بخرم؛ قبلا به عنوان سرگرمی تیراندازی می کردم و تیرانداز خوبی هم هستم، اما هیچوقت فکر نمی کردم که باید سلاح داشته باشم؛ تا اینکه وضع اینگونه شد». نور یک سلاح Vzor 70 ساخت جمهوری چک خرید «قیمت ها سر به فلک کشیده است؛ اسلحه ای که با آن تمرین تیراندازی می کردم 300 دلار قیمت داشت اما الان به 700 دلار رسیده است». پیدا کردن کسی که از او سلاح بخرد کار سختی نبود، تنها چیزی که لازم بود این بود که به اقوام و دوستان خود بگوید. ندال هم در مورد خرید اسلحه به ما می گوید «کار راحتی بود، از قبل یکی از فروشندگان اسلحه را می شناختم».

رونق گرفتن بازار اسلحه

به تازگی گزارشی در روزنامه النبأ کویت چاپ شد که در آن از رونق گرفتن بازار غیر رسمی اسلحه چنین نوشته بود «قیمت ها افزایش یافته و فروشندگان اسلحه تنها پول نقد آن هم به دلار قبول می کنند؛ با این وجود تقاضا برای اسلحه بالاست». یک منبع امنیتی نیز به ما گفت «وقتی شرایط کشور متشنج است، فروش سلاح افزایش پیدا می کند؛ شرایط اقتصادی هم قطعا روی اوضاع امنیتی تأثیر گذاشته است»

بالاگرفتن تنش ها

در میانه اوضاع آشفته کشور، آنچه بیش از سرقت های مسلحانه فکر و ظرفیت سازمان های امنیتی لبنان را به خود مشغول کرده، درگیری بین گروههای سیاسی و طوایف مختلف می باشد که در چندین منطقه بالا گرفته است. 20 آگوست برخوردهایی در دو منطقه خلده و نبع در حومه بیروت و در منطقه سعدنایل در دره بقاع رخ داد. در نبع در پی آتش زدن بنر بزرگداشت عاشورا، شیعیان نیز بنر سمیر جعجع رهبر مسیحی قوات لبنان را به آتش کشیدند. در خلده پس از به اهتزاز درآمدن پرچم عاشورا، بین هواداران حزب الله و طوایف سنی درگیری رخ داد و دو نفر کشته شدند. اوایل این هفته طرفداران دو گروه اصلی مسیحی در کشور –حزب قوات لبنان و جنبش آزاد میهنی- بیرون مقر حزب آزاد میهنی با هم درگیر شدند. در تمام این حوادثی که بر شمردیم، ارتش لبنان و نیروهای امنیتی برای آرام کردن اوضاع مجبور به مداخله شدند.

8 سپتامبر آمریکا وزرای سابق دولت که از احزاب نزدیک و متحد حزب الله بودند را تحریم کرد؛ اقدامی که تلاش امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را در کمک به مصطفی ادیب نخست وزیر لبنان برای تشکیل دولتی جدید، با مشکل مواجه می کند. با توجه به اینکه پایانی برای بحران اقتصادی و سیاسی لبنان متصور نیست، دوستان و خانواده نور و ندال در مورد تصمیم آن دو برای حمل سلاح چه نظری داشتند؟ ندال تصمیم گرفت که موضوع خرید سلاح را به هیچکس نگوید «فقط عده کمی از دوستان نزدیکم می دانند؛ آنها پس از شنیدن این خبر متعجب شدند زیرا می دانستند که من از این جور چیزها متنفرم، اما پس از آنکه برایشان توضیح دادم، مرا تأیید کردند.» واکنش ها به اقدام نور کمی متفاوت بود «همه جور واکنشی دریافت کردم؛ برخی از دوستانم ترسیدند و مضطرب شدند، اما دوستانی هم داشتم که از من الهام گرفتند و گفتند که هم همین کار را خواهند کرد».

منبع:https://pe.annabaa.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟