دستور بایدن برای تشکیل نیروی ضربت علیه چین

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان نخستین بازدید خود از پنتاگون به عنوان فرمانده کل قوا به همکاری و مشارکت آمریکایی‌های سیاه‌پوست در خدمات مسلحانه و لزوم حمایت بهتر از آمریکایی‌ها در ارتش بدون توجه به نژاد، مذهب، جنسیت یا گرایش‌های جنسی آنها اذعان کرد. در جریان این بازدید، «لوید آستین» وزیر دفاع و «کامالا هریس» معاون جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، او را همراهی کردند. وی درباره نیروهای مسلح و پرسنل پنتاگون گفت: «بدون شک شما بخشی از بهترین نیروی نظامی در تاریخ هستید. خانواده بایدن یک خانواده نظامی است. ما از نزدیک متوجه شدیم که برخی از عزیزان شما هنگام اعزام نیروها به عراق چه چیزی تجربه کردند.»

بایدن در این سخنرانی همچنین از تشکیل یک نیروی ضربت پنتاگون در خصوص چین برای ارزیابی سیاست‌های دفاعی و ارائه توصیه‌ها پیرامون چگونگی رسیدگی به چالش‌های شکل گرفته از سوی یکی از دشمنان اصلی خبر داد. به گفته پنتاگون، نیروی ضربت وزارت دفاع آمریکا در امور چین از ۱۵ مقام غیرنظامی و نظامی پنتاگون تشکیل می‌شود. مدیر این نیروی ضربت «الی راتنر»، دستیار ویژه لوید آستین و یکی از مقامات سابق اندیشکده «امنیت جدید آمریکایی» خواهد بود.اولویت‌های اصلی این نیروی ضربت شامل استراتژی، استقرار نیروها و اطلاعات خواهد بود. انتظار می‌رود این نیروی ضربت ظرف چهار ماه اطلاعات و توصیه‌های خود را ارائه کند. بایدن در جریان این سخنرانی خطاب به ارتش متعهد شد: «من هرگز شما را بی‌آبرو نخواهم کرد.

من هرگز به شما بی‌احترامی نخواهم کرد. من هرگز کاری را که شما انجام می‌دهید، سیاسی نخواهم کرد.» تشکیل یگان ضربت در حالی است که روسای جمهور آمریکا و چین نخستین تماس تلفنی خود را به عنوان دو رهبر برقرار کردند و در جریان آن جو بایدن تاکید کرد که یک منطقه هند-اقیانوس آرام آزاد یک اولویت است و شی جین پینگ هشدار داد که رویارویی برای هر دو کشور فاجعه‌بار خواهد بود. کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در این تماس تلفنی همچنین بر نگرانی‌های اساسی خود نسبت به آنچه آنها را اقدامات «ناعادلانه و اجباری» پکن، اقدامات «سرکوب‌گرایانه‌اش» در هنگ‌کنگ، «نقض‌های حقوق بشری» گزارش شده‌ در سین‌کیانگ و افزایش اقدامات «تهاجمی و زورگویانه‌اش» در منطقه از جمله نسبت به تایوان خواند، تاکید کرد.

این تماس تلفنی صبح روز پنج‌شنبه به وقت پکن و عصر چهارشنبه به وقت آمریکا انجام شد. شی جین‌پینگ در این تماس لحن قاطعانه و تند خود نسبت به هنگ‌کنگ، سین‌کیانگ و تایوان را حفظ کرد و به بایدن گفت: «اینها موضوعات مربوط به حاکمیت و تمامیت ارضی چین هستند و طرف آمریکایی باید به منافع اساسی چین احترام بگذارد. من امیدوارم آمریکا در این رابطه با احتیاط رویکردی اتخاذ کند.» این دو رهبر همچنین نخستین گفت‌وگوی تلفنی خود را یک نشانه مثبت برای کل جهان دانستند.

منبع:http://iras.ir/iras.irfa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟