حمله بایدن در مرز سوریه-عراق هشداری به ایران بود؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مقامات اسرائیلی می گویند که دولت جو بایدن عصر روز پنجشنبه اسرائیل را در مورد حمله هوایی علیه پایگاه شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در مرز سوریه و عراق مطلع کرده بود.

چرا این مساله اهمیت دارد؟ این حمله هوایی اولین اقدام نظامی آشکار ایالات متحده در خاورمیانه از زمان روی کار آمدن بایدن بود و اقدامی که در عین حال از سوی مقامات اسرائیلی یک نشانه مثبت در مورد موضع گیری دولت جدید ایالات متحده در قبال ایران قلمداد شد.

خبر چگونه انتقال یافت؟ به گفته مقامات اسرائیلی، اطلاع رسانی ایالات متحده صبح روز پنجشنبه (به وقت محلی آمریکا) در جریان مذاکرات بین مقامات سطح متوسط پنتاگون و وزارت دفاع اسرائیل صورت گرفت. ظاهرا این یک به روز رسانی استاندارد اطلاعاتی بوده است که هر بار که عملیات نظامی ایالات متحده می تواند بر اسرائیل تأثیر بگذارد و بالعکس، رخ می دهد.

در پشت صحنه چه می گذرد؟ این حمله چند هفته پس از حمله موشکی به پایگاه ایالات متحده در اربیل در شمال عراق صورت گرفت. اقدامات تلافی جویانه ایالات متحده عمدتا به منظور هماهنگی با دولت عراق و جلوگیری از ایجاد بحران در روابط با دولت این کشور به تعویق افتاده بود. در هفته های اخیر مقامات اسرائیلی نگران اقدامات تحریک آمیز فزاینده احتمالی از سوی ایران و گروه های متحد آن در یمن و عراق بودند. اسرائیلی ها نگرانی های خود را با دولت بایدن در میان گذاشتند و به گفته مقامات اسرائیلی، انتظار پاسخ از سوی دولت بایدن را داشتند.

نظر مقامات اسرائیلی چیست؟ آنها می گویند: «ایرانی ها هنوز متوجه نشده اند که بایدن شبیه به اوباما نیست و اگر به این شیوه محاسبات اشتباه خود ادامه دهند، سرانجام ضربه خواهند خورد.»

چه تحلیلی می شود از کل ماجرا داشت؟ یک سال پیش گروهی از کارشناسان مرکز امنیت جدید آمریکا به رهبری ایلان گلدنبرگ، از مقامات پیشین در دولت اوباما، مقاله ای را تحت عنوان «مقابله با ایران در منطقه خاکستری» منتشر کردند. آنها برای مشخص کردن اینکه ایالات متحده چه درسی می تواند از کارزار نظامی اسرائیل علیه گسترش نفوذ ایران در سوریه «کارزار در بین جنگ ها» می نامند، با بسیاری از مقامات دفاعی اسرائیل صحبت کردند. نتیجه نهایی این گزارش این بود که ایالات متحده باید بررسی کند که آیا می تواند این سیاست گذاری اسرائیل را اتخاذ کند یا خیر. در این گزارش بر این مساله تاکید شد که حملات هدفمند علیه ایران یا سایر دشمنان آمریکا در خاورمیانه بر خلاف آنچه بسیاری از نهادهای دفاعی ایالات متحده از آن بیم دارند، لزوما به تشدید گسترده تنش ها منجر نخواهد شد.

پس از این چه خواهد شد؟ مشخص نیست که این حمله یک اتفاق یک مرتبه ای بوده یا قرار است به یک دکترین تبدیل شود. اما در هر صورت می توان آن را تلاش بایدن برای ارسال نوعی پیام اولیه به ایران دانست مبنی بر اینکه از استفاده از نیروی نظامی در تلافی حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه نمی ترسد و همچنین نشان می دهد که تمایل او به بازگشت به توافق هسته ای 2015 مانع از استفاده از نیروی نظامی در صورت لزوم نخواهد شد.

منبع: آکسیس / تحریریه دیپلماسی ایرانی 34

منبع:http://irdiplomacy.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟