وعده اردوغان برای ارتقای وضعیت حقوق‌بشر در ترکیه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه گفت دولت او حق برگزاری دادگاه عادلانه و همچنین آزادی‌های بیان و پیوستن به گروه‌ها و تشکیلات مختلف را برای افراد، به عنوان بخشی از طرحی که او نام آن را «اقدام حقوق بشر» خواند، تقویت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در نشستی با وزیران و دیگر مقام‌های دولتی در آنکارا، با بیان این که هیچ‌کس نباید به دلیل افکار و عقایدش از آزادی محروم شود، گفت «ارتقای آزادی بیان، تشکل و مذهب … هدفی است که ما تا به حال سخت بر روی آن کار کرده‌ایم.»

آقای اردوغان در این نشست که در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، همچنین گفت طرح ۹ ماده‌ای اقدام حقوق‌بشر، که دولت او در ماه‌های اخیر به عنوان بخشی از رشته اصلاحات حقوقی و اقتصادی وعده داده است، در عین حال نظام قضائی کشور را هم ارتقا خواهد داد.

رئیس‌جمهوری اسلامگرای ترکیه، که در داخل و خارج کشور با این انتقاد روبرو است که در شیوه اداره امور کشور به صورت «مستبدانه» عمل می‌کند، اعلام کرد دولت او در این طرح قصد دارد روند بررسی حقوقی جرائم مطبوعاتی و اینترنتی را نیز مورد بازبینی قرار دهد.

ترکیه سال‌هاست که خواهان عضویت در اتحادیه اروپا بوده، اما وضعیت حقوق‌بشر در آن کشور عضو ناتو یکی از موانع عمده عدم موفقیت آن بوده است. منتقدان اردوغان می‌گویند او برای برخورد با مخالفان خود، دستگاه قضائی ترکیه را تحت فشارهای سیاسی قرار می‌دهد.

دولت ترکیه حکم اخیر دادگاه اتحادیه اروپا را برای آزادی فوری عثمان کاوالا، فعال مدنی که از بیش از سه سال پیش بدون برگزاری دادگاه در بازداشت قرار دارد، و همچنین صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ترکیه که حامی کردهاست، نادیده گرفته است.

منبع:https://www.independentpersian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟