لاوروف در ریاض برای بهره برداری از روابط سرد بایدن با عربستان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مسکو می کوشد با بهره برداری از وضعیت نامشخص در روابط امریکا و این کشورها، نفوذ خود را افزایش دهد و گزینه های جایگزینی را در برابر عربستان پیشنهاد کند.

نشریه «العرب» چاپ لندن و نزدیک به عربستان سعودی به نقل از یک منبع مطلع عربستانی خبر داد که سفر «سرگی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، به سه کشور امارات، عربستان و قطر در راستای تلاش های عربستان برای تقویت روابط با روسیه دربرابر امریکاست.

این منبع تأکید کرد که تقویت روابط عربستان با روسیه می تواند ابعاد گسترده تری پیدا کند و افزود که اگر امریکا نخواهد به مسائل منطقه توجه و نگرانی های متحدانش در منطقه را برطرف کند، عربستان هم در پی بازتعریف روابطش با واشنگتن برمی آید.

این سفر در حالی انجام می شود که از گرمی روابط امریکا با متحدان سنتی اش در منطقه، یعنی عربستان و امارات، کاسته شده و این کشورها همچنان منتظر تصمیم بایدن درباره راهبرد دولتش در قبال مسائل منطقه هستند.

در این میان، مسکو می کوشد با بهره برداری از وضعیت نامشخص در روابط امریکا و این کشورها، نفوذ خود را افزایش دهد و گزینه های جایگزینی را در برابر عربستان پیشنهاد کند.

این منبع تأکید کرده است که عربستان در نظر دارد در سفر لاوروف موضوع خرید سامانه اس -400 را هم مطرح کند.

منابع دیپلماتیک در این کشورها سفر لاوروف را سفر مهمی خوانده و تأکید کرده اند که این کشورها از این سفر همچون فرصتی استفاده می کنند تا به امریکا نشان دهند که گزینه های دیگری هم دارند و جایگاه آنها به عنوان کشورهای ثروتمند نفتی به آنها امکان می دهد که بتوانند روابط خود را با دیگر قدرت های جهانی تحکیم کنند.

این منابع خاطر نشان می کنند که پیش از این سیاست های دولت بایدن، باعث تقویت روابط این کشورها با چین و روسیه و هند و فرانسه و انگلستان شد و در آن زمان قراردادهای بزرگی میان این کشورها امضا شد.

منبع عربستانی پیش گفته تأکید کرد که زمان بندی این سفر هم بسیار مهم است چون در زمانی انجام می شود که دولت جدید امریکا هنوز راهبرد سیاسی خود در منطقه و در تعیین نحوه تعامل با ایران و پرونده های عراق و یمن را مشخص نکرده است.

روز یکشنبه وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگی لاوروف در فاصله میان 8-12 مارس به امارات و عربستان و قطر سفر می کند. او در سفر به امارات با «محمد بن زاید»، ولیعهد امارات، و «عبدالله بن زاید»، وزیر امور خارجه، و در عربستان با همتای عربستانی خود و با ولیعهد عربستان و در قطر با امیر قطر و وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد.

بیانیه وزارت امور خارجه روسیه تأکید کرده است که در این سفر مسائل منطقه ای و جهانی و ضرورت حل نزاع ها در خاورمیانه از راه مذاکرات فراگیری که در آن نگرانی های همه اطراف برطرف و منافع همه اطراف تأمین شود بررسی خواهد شد.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟