بایدن و مساله مهاجران غیرقانونی؛ از انکار بحران تا اعزام نیروی اضطراری به مرز

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

دولت بایدن سازمان مدیریت بحران فدرال را به مرز ایالات متحده با مکزیک اعزام خواهد کرد تا با مشکل افزایش کودکان مهاجر مقابله کند، این در حالی است که جو بایدن پیش‌تر ادعا کرده بود هیچ «بحرانی» وجود ندارد.

الهاندرو مایورکاس، وزیر امنیت کشور، در بیانیه‌ای مطبوعاتی عصر شنبه اظهار داشت مقامات سازمان مدیریت بحران فدرال را به مرز اعزام خواهد کرد تا طی ۹۰ روز آینده «به دریافت، پناه دادن و انتقال کودکان کمک کنند».

آقای مایورکاس گفت: «از استعداد استثنایی و واکنش سریع تیم سازمان مدیریت بحران فدرال قدردانی می‌کنم. هدف ما این است که مطمئن شویم کودکانی که با خود همراهی ندارند هر چه زودتر به وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده منتقل شوند، به نحوی که مطابق با ملزومات قانونی و همچنین صلاح کودکان باشد.»

طی هفته‌های اخیر تعداد بی‌سابقه‌ای از کودکان مهاجر بدون همراه از مرز جنوبی کشور عبور کرده‌اند.

شبکه خبری سی‌بی‌اس روز سه‌شنبه گزارش کرد که بیش از ۳۲۰۰ کودک در سلول‌های مرزبانی گیر افتاده‌اند و بیش از نیمی از آن‌ها بیشتر از مهلت سه روزه‌ای که باید بعد از آن به پناهگاهی مناسب منتقل شوند، در بازداشت بوده‌اند.

در کل حدود ۸۵۰۰ کودک و نوجوان مهاجر در پناهگاه‌های تحت اداره وزارت بهداشت و خدمات انسانی زندگی می‌کنند ولی کودکان بدون همراه تحت نظام فعلی با نرخ خیلی سریع‌تری وارد کشور می‌شوند. وکلای این کودکان در روزهای اخیر گفته‌اند با ادامه شیوع کووید-۱۹ پناهگاه‌های فعلی به شدت شلوغ شده است.

دولت بایدن بعضی از سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر مهاجرتی را که از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق وضع شده بودند کنار گذاشته است.

دولت فعلی اظهار داشت کودکان بدون همراه گیرافتاده در اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده را به مقامات وزارت بهداشت و خدمات انسانی خواهد سپرد. سپس این کودکان به اعضای خانواده خود یا حامیانی در ایالات متحده سپرده خواهند شد تا زمانی که به پرونده آن‌ها در دادگاه رسیدگی شود. 

اما آقای مایورکاس به صراحت اظهار کرد کسانی که از «راه‌های غیرمعمول» وارد شوند نهایتا به کشور خود بازگردانده خواهند شد. 

آقای مایورکاس گفت: «ورود به ایالات متحده از راه‌های غیرمعمول هیچ وقت ایمن نیست و این امر به ویژه در دوران شیوع بیماری عالم‌گیر جاری صدق می‌کند. برای این که به گونه‌ای کارآمد از سلامت و ایمنی هم مهاجران و هم جامعه خود در برابر شیوع کووید-۱۹ محافظت کنیم، افرادی که در مرز دستگیر شده‌اند از ورود به کشور ممنوع خواهند بود و بازگردانده خواهند شد.» 

طبق بیانیه وزارت امنیت، مقامات سازمان مدیریت بحران فدرال به وزارت بهداشت و خدمات انسانی کمک خواهند کرد «تا با استفاده هر فرصت ممکن ظرفیت فیزیکی پناه دادن مناسب به کودکان را توسعه دهند». 

دولت بایدن در روزهای اخیر به دلیل افزایش کودکان مهاجر در مرز با انتقادهای شدیدی مواجه بوده است چرا که به نظر می‌رسد مقامات این دولت برای چنین افزایشی آماده نبوده‌اند. مردم همچنین از دولت خواسته‌اند این وضعیت را «بحرانی» اعلام کند. 

گرچه آقای بایدن دولت خود را از سیاست‌های سختگیرانه‌تر در حوزه مهاجرت، که طی دوران ترامپ دیده می‌شد، دور کرده است اما هنوز در پیدا کردن راهی مطمئن و اماکنی امن برای نگهداری از کودکان مهاجری که از مرز عبور کرده‌اند مشکل دارد. شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا نیز به این مشکل شدت بخشیده است. 

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در پاسخ به سؤالی درباره این وضعیت گفت: «نمی‌خواهیم این کودکان در بازداشتگاه‌های اداره گمرک و حفاظت مرزی بمانند. می‌خواهیم آن‌ها را در زودترین زمان ممکن پناه دهیم و نهایتا جایی برای آنان در خانواده‌های خود و خانه شهروندان آمریکایی بیابیم تا به پرونده‌شان رسیدگی شود. البته زمانی را که برای بررسی صلاحیت خانواده‌ها و حامیان طول می‌کشد نیز تسریع خواهیم کرد.» 

سازمان مدیریت بحران فدرال پیش‌تر در سال ۲۰۱۴، تحت دولت اوباما هم به مرز ایالات متحده با مکزیک فرستاده شد، تا با افزایش عبور مهاجران از مرز مقابله کند.

منبع:https://www.independentpersian.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟