شکل گیری دو رویکرد در امریکا برسر نحوه تعامل با ایران؛ اروپا برای میانجی‌گری تلاش می کند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در حالی که همه طرف ها منتظر موضع رسمی ایران درباره مشارکت در نشستی با حضور امریکا به موجب توافقات انجام شده در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای هستند، منابع اروپایی خبر داده اند که دو مسیر موازی یکی «جوزپ بورل»، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و دیگری سوئیس که حافظ منافع امریکا در ایران است برای وساطت در این باره شکل گرفته است.

منابع اروپایی مرتبط با پرونده هسته ای به نشریه «الشرق الاوسط» گفته اند که تاکنون وساطت این دو طرف به نتیجه ای نینجامیده که بتواند عملا راه را برای مذاکرات به نحوی که غرب خواستار آن است باز کند هرچند طرفین بر سر ایده اصلی عمل که همان گام های متقابل است توافق دارند.

این منابع تأکید می کنند که همه طرف ها قبول دارند که باید اقدامات به صورت گام های متقابل انجام شود و می افزایند که هم مطالبه ایران برای برداشته شدن همزمان همه تحریم ها بیشتر اظهارات رسانه ای است هم تأکید امریکا بر بازگشت ایران از همه موارد کاهش تعهدهایش به توافق هسته ای بیشتر در حکم اعلام مواضع است.

به گفته این منابع طرف های غربی درباره لزوم مذاکره درباره برنامه موشکی و سیاست های منطقه ای ایران و همچنین ابقای محدودیت ها بعد از 2025 (زمان پایان توافق هسته ای) اتفاق نظر دارند.

براساس این گزارش، در دولت امریکا دو رویکرد در این باره وجود دارد: نخست آنکه می گوید باید به توافق هسته ای (برجام) بازگشت و آن را برای مبنای مذاکره درباره پرونده های دیگر کرد. رئیس جمهوری امریکا خود از همین رویکرد دفاع می کند.

رویکرد دوم آن است که می گوید امریکا باید از تحریم ها علیه ایران همچون برگ برنده استفاده کند و این برگ برنده را به راحتی از دست ندهد.

نامه 140 نماینده کنگره به وزیر خارجه امریکا در نیمه هفته گذشته نشان دهنده یک جریان قدرتمند و فراحزبی است که خواستار گستره کردن موضوع توافق به مسائل غیر هسته ای است.

این منابع همچنین گفته اند که اخیرا شاهد مواضع نسبتا قاطع تری از جانب وزیر امور خارجه امریکا بوده ایم، ازجمله تأکید روز جمعه وی بر اینکه تحریم ها به قوت خود مانده و امریکا تصمیم ندارد بیش از آنچه تاکنون مطرح کرده پیشنهاد کند.

به گفته این منابع یکی از پیشنهادهای طرف اروپایی در روند وساطتش همین بوده که امریکا به ایران اجازه دهد که از اموال بلوکه شده اش در چند کشور خارجی برای خرید دارو و غذا استفاده کند و در عوض ایران از برخی موارد کاهش تعهداتش عقب نشینی کند.

این منابع افزوده اند که اروپایی ها امیدوارم بودند که این گام اولی برای بازگرداندن همه طرف ها به میز مذاکره باشد.

ازسوی دیگر، به نظر می آید که نگاه کلی در سیاست امریکا این است که «عجله ای نیست». هفته گذشته «رابرت مالی»، نماینده ویژه امریکا در امور ایران، تأکید کرد که موضوع انتخابات آتی ایران موجب نمی شود که امریکا احساس کند که باید سریع تر اقدام کرد، چون در هر حال تصمیم گیری در این موضوع با رهبر ایران است.

منابع اروپایی تأکید می کنند که رسیدن به مرحله تازه ای از تفاهمات زمان و انرژی بسیاری خواهد برد. آنها می گویند که توافق 2015 بعد از 12 سال مذاکره به دست آمد، اما بایدن تازه چند ماه است که بر سر کار آمده.

همزمان نشریه «واشنگتن پست» به نقل از یک مقام بلندپایه در دولت بایدن که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرد که امریکا آماده است که همین فردا مذاکرات با ایران را آغاز کند.

او گفت که امریکا به روشنی گفته که در پی مذاکره دوباره بر سر توافق هسته ای (برجام) نیست بلکه در پی توافق بر سر پایبندی کامل ایران به آن است و افزود که توافق درباره گام های همزمان و متقابل هم نیاز به نشستن پشت میز مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم دارد تا معلوم شود هر طرف در چه زمانی چه گامی می خواهد بردارد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟