اقدام گسترده پناهجویان برای عبور از کانال مانش در سایه قوانین ضدمهاجرتی بی سابقه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

روز یکشنبه بیش از ۲۰۰ مهاجری که قصد عبور از کانال مانش و ورود به خاک بریتانیا را داشتند توسط نیروهای رهگیری مرزی بریتانیا بازداشت شدند.

به گفته وزارت کشور بریتانیا نزدیک به هفت گروه از پناهجویان یکشنبه در این این کانال، مرز آبی بین فرانسه و بریتانیا به بازداشت پلیس درآمدند. این مهاجران در نزدیکی شهر بندری دوور انگلستان توسط کشتی های نیروهای مرزی متوقف شدند.

دلیل اصلی حضور گسترده پناهجویان در کانال مانش در روزهای اخیر، بردن لایحه جدید دولت بریتانیا مرتبط با مجازات بی سابقه علیه پناهجویان و قاچاقچیان انسان به پارلمان این کشور است.

 

این در حالی است که رسانه های بریتانیا می گویند در شش ماه گذشته بیش از ۶۰۰۰ مهاجر موفق به عبور از دریای مانش و حضور در خاک بریتانیا شده اند. به این ترتیب امکان دارد که رکورد سال گذشته میلادی ۸۴۱۷ نفر در شش ماه پیش رو شکسته شود.

دولت بوریس جانسون در یک سال اخیر، شرایط برای عبور از کانال مانش را دشوارتر از همیشه کرده است.

دن اومهونی، یکی از مقامات رهگیری مرزی بریتانیا در کانال مانش می گوید: « شاهد افزایش غیر قابل قبولی از حضور قایق های کوچک خطرناک و غیرضروری برای عبور از کانال مانش هستیم. دلیل آن این است که مهاجرت غیرقانونی در سراسر اروپا منجر به افزایش قابل توجه مهاجران در شمال فرانسه شده است که اکثر این مهاجران به دنبال ورود غیرقانونی به بریتانیا هستند. این در حالی است که مجازات علیه قاچاقچیان انسان و مهاجران را تشدید کرده ایم. همزمان دولت در ماه های اخیر شمار افسران پلیس در مرز را دو برابر کرده است.»

پریتی پاتل، وزیر کشوربریتانیا در روزهای اخیر با ارائه لایحه پیشنهادی اش اعلام کرد «مجازات قاچاقچیان انسان بسیار سنگین تر از گذشته خواهد بود.»

این مجازات ها بخشی از لایحه موسوم به « ملیت و مرزها» است که رای به مفاد آن از امروز در پارلمان بریتانیا در دستور کار قرار گرفته است. این لایحه بخشی از تعهدات خانم پاتل برای اصلاح به گفته وی «روند ناقص اعطای پناهندگی» به مهاجران است.

پریتی پاتل که وزارت خانه اش در بریتانیا به مشهور به «مهاجرستیز» شده است پیش از این قول داده که «ساختار نیمه ویران» مهاجرت به بریتانیا را متحول خواهد کرد.

بدین ترتیب در صورت تصویب لایحه جدید وزارت کشور در پارلمان، جرم افرادی، مهاجران و پناهجویانی، که سعی می کنند بصورت غیرقانونی به بریتانیا بیایند دست کم ۴ سال زندان خواهد بود.

قاچاقچیان انسان نیز با مجازات بسیار گسترده از جمله ۱۴ سال زندان روبرو می شوند.

سازمان های حقوق بشری و حمایت از حقوق پناهجویان قوانین جدید پیشنهادی وزیر کشور بریتانیا را «ضدانسانی» و «ناقض منشور حقوق بشر سازمان ملل» می خوانند.

با این حال پریتی پاتل می گوید «قوانین جدید مهاجرتی قاطعانه اما عادلانه» خواهد بود.

استیو والدز سیموندز، مدیر حقوق پناهندگان و مهاجران سازمان عفو ​​بین الملل بریتانیا می گوید قوانین جدید تنها مهاجران بیشتری را به کام مرگ می کشاند. به گفته او این قوانین مانع از حضور پناهجویان در کانال مانش نخواهد شد و آنها همچنان سعی خواهند کرد جان خود را در قایق های کوچک به خطر بیندازند. به گفته این مقام حقوق بشری «وزارت کشور بریتانیا به جای اجرای چنین لوایحی باید راه های مطمئنی برای اسکان پناهجویانی که بدلیل گرسنگی و مرگ و جنگ از کشورهایشان مهاجرت می کنند، فراهم کند.»

 

 

 

منبع:https://per.euronews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟