یک نماینده کرد: هدف جریان صدر و حزب دموکرات توافق بر سر ترسیم نظام حکومت در عراق است

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
هشیار عبدالله از توافق سیاسی میان حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی و جریان صدر برای ترسیم نظام حکومت در عراق در مرحله آینده خبر داد.

هشیار عبدالله، نماینده مجلس عراق از استان سلیمانیه، از توافق سیاسی میان حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی و جریان صدر برای ترسیم نظام حکومت در عراق در مرحله آینده خبر داد.

عبدالله در پیغامی توئیتری تأکید کرد که نمایندگان جریان صدر و حزب دموکرات تاکنون 14 دیدار داشته‌اند که هدف از آن رسیدن به توافقی است که به موجب آن «حزب دموکرات به جریان صدر به عنوان تنها مرجع تصمیم‌گیری سیاسی شیعیان نگاه می‌کند و جریان صدر به حزب دموکرات به‌عنوان تنها مرجع تصمیم‌گیری سیاسی کردها».

وی افزود که دیدارهای دو طرف برای توافق نهایی ادامه دارد و این پرسش را مطرح کرد که نوع نظام سیاسی آینده عراق چگونه خواهد بود.

این نماینده کرد تأکید کرد که در سال 2003 دو حزب اصلی کرد با شیعیان برسر نحوه تقسیم قدرت به این توافق رسیدند که بغداد دست شیعیان و اربیل دست کردها باشد و افزود که آن توافق میان کردها و حزب الدعوه بود و اکنون مسعود بارزانی در پی احیای آن با جریان صدر است.

روز چهارشنبه هیئتی از جریان صدر در سفر به اربیل دور تازه‌ای از دیدارها با مقامات حزب دموکرات کردستان را انجام داد.

پیش از این گزارش‌هایی درباره نزدیک شدن این دو جریان سیاسی مطرح شده بود.

شبکه «الجزیره» در گزارشی تأکید کرد که صدر با واگذاری مقام ریاست جمهوری به حزب دموکرات کردستان موافقت کرده است و در عوض در پی دستیابی به مقام نخست‌وزیری با حمایت حزب دموکرات است.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟