علی‌رغم مخالفت غرب، روسیه خط لوله نورد استریم ٢ را به پایان رساند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

رئیس‌جمهوری روسیه با تحقیر تلاش‌های ایالات متحده برای جلوگیری از ساخت خط لوله نورد استریم ۲ ، گفت که روسیه خط لوله بحث برانگیز گاز به اروپا را برخلاف تحریم‌های غرب به پایان رساند.

ولادیمیر پوتین روز جمعه اعلام کرد که با وجود موانعی مانند تحریم‌هایی که پیمانکاران بین‌المللی را مجبور به کنارگذاشتن پروژه کرده و تأمین مالی پروژه را با مشکل روبه‌رو کرد، اولین خط لوله از دو لوله آن به طور کامل به پایان رسید و انتقال گاز می‌تواند ظرف ۱۰ روز آینده آغاز شود.

به نوشته فایننشیال تایمز، ولادیمیر پوتین که در سخنرانی سالانه خود که در میان نخبگان تجاری روسیه در مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ حضور یافته بود، گفت: «دو ساعت و نیم پیش، مونتاژ اولین رشته خط لوله گاز نورد استریم ۲ با موفقیت به پایان رسید.»

او افزود: «ما آماده هستیم تا با شرکای اروپایی و سایر شرکای خود به اجرای پروژه‌های مشابه با فناوری پیشرفته ادامه دهیم. ما امیدواریم که منطق سود و منافع متقابل به موانع سیاسی کنونی غلبه کند.»

نورد استریم ۲ خط لوله‌ای است که گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان می‌رساند. روسیه که تحت تحریم‌های مالی و حقوقی ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار گرفته است، می‌تواند از افزایش نیاز اروپا به گاز روسیه، از آن به‌عنوان ابزار فشار استفاده کند.

این خبر کمتر از دو هفته قبل از دیدار پوتین با جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در ژنو که با هدف کاهش تنش میان مسکو و غرب برنامه‌ریزی شده بود، منتشر شد.

بایدن ماه گذشته اعتراف کرد که واشنگتن نتوانست مانع از اتمام خط لوله شود و در نهایت از تحریم پیمانکاران صرف‌نظر کرد.

 

در همین حال، برلین با وجود مخالفت گسترده کشورهای شرق اتحادیه اروپا، از خط لوله حمایت کرده است. ایالات متحده گفته است که علی‌رغم چشم‌پوشی از تحریم‌ها، همچنان مخالف عملیاتی شدن نورد استریم است.

پوتین با اشاره به شعارهای دولت جدید ایالات متحده گفت: «دولت جدید آمریکا می‌گوید که می‌خواهد با شرکای اصلی خود در اروپا روابط خوبی برقرار کند. خوب، اگر به منافع آنها اهمیت ندهید، چگونه می‌توانید روابط خوبی با شرکای خود برقرار کنید؟»

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین با اشاره به اینکه تحریم‌های ایالات متحده به اقتصاد جهانی آسیب می‌رساند، گفت این بدان معناست که آمریکا به پول خود احترام نمی‌گذارد و از آن به‌عنوان ابزاری برای رقابت و مبارزه سیاسی استفاده می‌شود که به جایگاه دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهان آسیب می‌رساند.

آمریکا و اتحادیه اروپا نگران هستند که کرملین از افزایش صادرات گاز به‌عنوان اهرم سیاسی علیه کشورهای اروپایی استفاده کند. هدف واقعی این خط لوله جلوگیری از استفاده از خطوط لوله فعلی است که از طریق اوکراین گاز را به اروپا می‌رساند و روسیه می‌خواهد اوکراین را از درآمد ترانزیت محروم است.

روسیه و آلمان می‌گویند که این یک پروژه کاملاً اقتصادی است که تقاضای گاز اتحادیه اروپا در آینده را برآورده می‌کند. 

شرکت‌های اروپایی نیمی از هزینه ۱۱ میلیارد دلاری ساخت خط لوله را تأمین کردند.

 

منبع:https://www.independentpersian.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟