بایدن: آمریکا از معترضان کوبایی پشتیبانی می‌کند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

آمریکا از اعتراضات مردم کوبا اعلام حمایت کرده است. دولت کوبا آمریکا را متهم به دست داشتن در ناآرامی اخیر کرده است. روسیه نیز به آمریکا هشدار داده است از تلاش برای بی‌ثبات کردن کوبا پرهیز کند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که دولت این کشور از اعتراضات مردم در کوبا حمایت می‌کند. اعلام حمایتی که مخالفت و اعتراض روسیه و دولت کوبا را در پی داشته است.

رئیس جمهور آمریکا گفته است که دولت او در کنار آن دسته از شهروندان کوبایی ایستاده است که برای به دست آوردن آزادی و پایان دادن سرکوب و نابسامانی‌های اقتصادی مبارزه می‌کنند.

 

آمریکا از رهبران و مسئولان دولت کوبا درخواست کرده است که در این لحظه حساس به پیام مردم خود گوش داده و به جای “ثروت اندوزی”، نیازهای مبرم مردم این کشور را برآورده سازند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با انتشار یک پست توییتری نوشته است: «آمریکا پشتیبان آزادی بیان و تجمع در کوبا بوده و بهره گرفتن از قهر در برابر معترضانی که به گونه‌ای مسالمت‌آمیز و برای دفاع از حقوق بینادین خود به میدان آمده‌اند را به شدت محکوم می‌کند.»

هشدار روسیه و اتهام دولت کوبا

روسیه در واکنش به اظهارات بایدن و دیگر مقامات آمریکا نسبت به هرگونه “مداخله خارجی” در امور کشور کمونیستی کوبا هشدار داده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است: «ما مداخله خارجی در امور یک دولت مستقل، یا یک اقدام مخرب در راستای بی‌ثبات کردن اوضاع در کوبا را برنمی‌تابیم.»

از سوی دیگر، آندرس مانوئل لوپز ابرادور، رئیس جمهور مکزیک نیز همچون  مقامات روسیه نسبت به دخالت در امور کوبا هشدار داده و از آمادگی آن کشور برای ارسال دارو و ارائه کمک‌های مالی سخن گفته است.

تظاهرات مردم کوبا علیه دولت این کشور، ۱۱ژوئیه ۲۰۲۱

تظاهرات مردم کوبا علیه دولت این کشور، ۱۱ژوئیه ۲۰۲۱

میگل دایاز کانل، رئیس جمهور کوبا از همه کشورها خواسته است به حق حاکمیت کشور کوبا احترام بگذارند. رئیس جمهور کوبا گفته است: «برای آنکه کسانی بخواهند انقلاب را به شکست بکشانند، باید ابتدا از روی نعش ما بگذرند.» از سوی دیگر، روزنامه حزب کمونیست کوبا “گرانما” از حضور مردم در خیابان‌ها در دفاع از انقلاب خبر داده است.

میگل دایاز کانل در عین حال آمریکا را متهم کرده است مردم را به اعتراض علیه دولت آن کشور تشویق می‌کند. رئیس جمهور کوبا گفته است که آمریکا مسئول نابسامانی اقتصادی در این کشور است.

 

کانل گفته است که آمریکا با تحریم‌های خود بر آن بوده تا بر تنگناهای اقتصادی بیافزاید و به نارضایتی مردم دامن بزند.

روز یکشنبه ۱۱ ژوئیه، هزاران نفر از مردم کوبا در اعتراض به قطعی برق و همچنین کم‌یابی مواد خوراکی به خیابان‌ها آمدند. گفته می‌شود کوبا در حال حاضر بدترین بحران اقتصادی ۳۰ سال گذشته را تجربه می‌کند.

شیوع ویروس کرونا باعث شده است که از شمار گردشگران خارجی در کوبا به شدت کاسته شود. صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین منابع مالی دولت و جامعه کوبا به شمار می‌آید.

 

منبع:https://www.dw.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟