آغاز چهارمین دور گفت وگوی راهبردی عراق و امریکا: تأکید فؤاد حسین بر ضرورت احترام به حاکمیت ارضی عراق

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
فؤاد حسین برگزاری گفت وگوی راهبردی عراق و امریکا را نشان‌دهنده اراده جدی دو کشور درباره رسیدن به تفاهمات مشترک برای همکاری در بخش‌های گوناگون دانست.

«فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق، در چهارمین نشست گفت‌وگوی راهبردی عراق و امریکا که در واشنگتن برگزار شد بر ضرورت احترام به حاکمیت ارضی عراق تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، حسین در سخنان خود در این نشست تأکید کرد که این نشست ادامه سه دور سابق گفت‌وگوی راهبردی عراق و امریکاست و افزود که این نشست‌ها نشان‌دهنده اراده جدی دو کشور درباره رسیدن به تفاهمات مشترک برای همکاری در بخش‌های گوناگون ازجمله نفت و گاز، برق، اقتصاد، بهداشت، محیط زیست، و فرهنگ در کنار امنیت است.

او ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت امریکا در آموزش نیروهای امنیتی عراق و همکاری مستشاری آنها با نیروهای عراقی و تبادل اطلاعات امنیتی بر اهمیت ادامه تلاش‌های بین‌المللی به فرماندهی امریکا در چارچوب ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم تأکید کرد و آن را در کنار فعالیت نظامی عنصری قطعی برای شکست دائمی ایدئولوژی نفرت‌پراکنانه تروریسم دانست.

وزیر امور خارجه عراق تأکید کرد که نیروهای امنیتی این کشور همچنان نیازمند برنامه‌هایی هستند که امریکا در عرصه آموزش و تجهیز و تأمین سلاح و افزایش توانایی‌ها برای آنان تأمین می‌کنند و افزود که دولت عراق نیز متعهد به حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک و مقرها و تأسیسات آنها و تضمین امنیت پایگاه‌های نظامی عراقی‌ای است که میزبان نیروهای ائتلاف هستند.

او با اشاره به انتخابات پیش روی عراق تأکید کرد که دولت و مجلس به تلاش‌های جدی برای برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن در 10 اکتبر و تأمین فضای امنیتی مناسب برای اجرای انتخابات ادامه می‌دهند و افزود که عراق از حمایت‌های جامعه جهانی در پاسخ مثبت به درخواست عراق برای تقویت روند نظارت بر انتخابات قدردانی می‌کند.

وزیر امور خارجه عراق تفاهم‌نامه‌های امضاشده میان عراق و امریکا را گامی در مسیر تأمین منافع مشترک و تقویت استقلال اقتصادی عراق دانست و گفت که عراق با استفاده از گزینه‌های گوناگون برای متعادل کردن شراکت منطقه‌ای خود استفاده می‌کند که تازه‌ترین آنها نشست سه‌جانبه سران اردن و مصر و عراق در بغداد بود.

او افزود که دولت عراق مسیر تقویت امنیت و ثبات داخلی و منطقه‌ای از راه گفت‌وگو و استفاده از همه فرصت‌ها برای تحقق این هدف را پیش گرفته و در این راستا بر اهمیت احترام به حاکمیت ارضی عراق تأکید می‌کند و آن را ضامن ثبات داخلی عراق و جلوگیری از درگیرشدنش در نزاع‌های منطقه‌ای می‌داند.

حسین همچنین بر اهتمام عراق به گسترش شراکت راهبردی با امریکا و تقویت همکاری‌های اقتصادی و همکاری در همه بخش‌ها در چارچوب توافق‌نامه چارچوب استراتژیک دو کشور براساس اصل احترام به حاکمیت ارضی عراق و هماهنگی کامل با دولت مرکزی این کشور تأکید کرد.

 

منبع: https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟