اهداف حریری از سفر به عربستان سعودی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
سعد حریری نخست وزیر لبنان بعد از اجلاس سران عرب در اردن با همراهی پادشاه عربستان سعودی به ریاض سفر کرد. روابط حریری با آل سعود، روابطی قدیمی و گسترده است و از زمان مرحوم آقای رفیق حریری آغاز شد و این روند تا کنون همواره ادامه داشته است؛ به گونه ای که آقای حریری، غیر از پاسپورت لبنان، دارای تابعیت عربستان سعودی نیز هست.

بنابراین اولین عامل این روابط عمیق، تابعیت سعودی آقای حریری است که بارها در سخنرانی های سید حسن نصراله، دبیرکل جنبش حزب الله لبنان نیز مورد تاکید قرار گرفته است. دومین مسئله این است آقای حریری که چند ماه پیش به عنوان نخست وزیر لبنان انتخاب شد، با مشکلات اقتصادی عمیقی روبه رو است و سعی می کند از این طریق کمک هایی را از خاندان آل سعود برای کمک به اقتصاد لبنان جذب کند. در واقع موفقیت آقای حریری در لبنان منوط به حل مشکلات اقتصادی این کشور است. همچنین به طور کلی خاندان حریری در لبنان، اکثرا با شعارهای اقتصادی و همچنین وعده سر و سامان دادن به وضعیت مردم انتخاب شده اند؛ به همین دلیل اگر حریری نتواند مسائل و مشکلات اقتصادی را حل و فصل کند، مشکلات وی در دوره نخست وزیری بیشتر خواهد شد.

سومین انگیزه و هدف حریری از سفر به ریاض به تحولات بعد از انتخاب آقای میشل عون به عنوان رئیس جمهوری لبنان بازمیگردد.  پس از به نخست وزیری وی گمانه زنی هایی مبنی بر احتمال تعارض آقای حریری با عربستان سعودی برای به دست آوردن قدرت در محافل سیاسی شکل گرفته بود که به نظر می رسد که این سفر پایانی بر این گونه گمانه زنی ها باشد. در واقع صمیمت پادشاه عربستان با حریری و نشست های این دو نشان دهنده تداوم روابط عربستان سعودی با آقای حریری است. در حقیقت دو طرف قصد اثبات این موضوع را داشتند که همچنان روابط مناسب و استراتژیکی دارند و تحلیل هایی منفی در این زمینه بی پایه بوده است.

در همین حال، یکی دیگر از جنبه های سفر حریری به عربستان تعدیل موضع گیری های وی نسبت به قبل است؛ بویژه وی در سفر اخیر خود به آلمان از حزب الله لبنان دفاع کرده است. از سوی دیگر، موضع گیری های متعادلانه حریری که بعضا باعث ناراحتی سعودی ها می شود به گونه ای  است که وی تلاش می کند در جهت بقا و تداوم قدرت خود، موجبات ناراحتی مقامات سعودی را فراهم نکند.

 

دامنه روابط عربستان سعودی و لبنان

 لبنان و عربستان سعودی از دیرباز روابطی قدرتمند داشته اند؛ و لبنان جزو اولین کشورهایی بود که روابط خیلی خوبی با عربستان سعودی داشت. همچنین وجود بسیاری از رهبران لبنانی طرفدار غرب و همسویی با عربستان سعودی به تعمیق روابط دو کشور منجر شد. به علاوه عربستان سعودی از دهه هفتاد به عنوان یک قدرت نفتی مطرح شد، و توانست به وسیله دلارهای نفتی موقعیتی سیاسی و بین المللی برای خود در نقاط مختلف از جمله در لبنان ایجاد کند.  بعد از انقلاب اسلامی ایران و به وجود آمدن رقابت بین دو جریان موجود در منطقه یعنی جریان محافظه کار، و جریان انقلابی و مقاومت، عربستان سعودی همواره سعی کرده از جریان محافظه کار در لبنان دفاع کند تا به این وسیله مانع از ورود این کشور به دامان ایران شود. اما در مقابل، به دلیل توفقیات حزب الله لبنان و همراهی مردمی، هر روز بر توانایی این حزب افزوده شده و این حزب به قدرتمندترین جریان تبدیل شده است.  در این میان عربستان همواره تلاش کرده است تا قدرت سابق خود را در لبنان احیا کن؛. به طوری که سفارت عربستان سعودی در بیروت یکی از چند سفارتخانه اصلی در این کشور به شمار می رود. از سوی دیگر، بسیاری از گروه ها و شخصیت ها در لبنان با عربستان روابط ویژه ای دارند، به طوری که بیشتر رسانه های اسن کشور به غیر از چند رسانه، وابسته به عربستان سعودی هستند و روزنامه های مهم پر تیراژ هم با عربستان سعودی در ارتباط می باشند.  در این میان در فضای دوقطبی لبنان، یک قطب روابط ویژه ای با عربستان سعودی دارد و قطب دیگر طرفدار حزب الله هستند.در بعد دیگری عربستان تقریبا از دهه هفتاد قرن بیستم کمک های نظامی، سیاسی و اقتصادی به ارتش و مردم لبنان را آغاز کرد؛ بویژه در زمان آقای رفیق حریری یا دوران بازسازی لبنان و تعمیق قدرت آقای حریری کمک های بسیار زیادی از سوی عربستان سعودی به لبنان روانه شد که بخشی از بازسازی لبنان را سبب شد. اما در چند سال اخیر به دلیل قدرت یابی حزب الله، کمک های عربستان اگرچه تداوم داشته، اما دچار سیاسی کاری شده است؛ به این معنی که هر وقت دولت مورد نظر عربستان در قدرت حاضر نبوده، کمک ها قطع شده است.

اوج این کمک ها را می توان کمک سه میلیارد دلاری به ارتش لبنان از طریق فرانسه دانست که به مشکل خورد و عربستان سعودی به تعهدات خود عمل نکرد. در این میان به نظر می رسد سفرهای اخیر آقای میشل عون و آقای حریری به عربستان سعودی برای راضی کردن عربستان سعودی به تداوم کمک ها نیز منجر شود. در مجموع عربستان سعودی در سیاست لبنان نقش مهمی داشته و بسیار قدرتمند عمل می کند؛ اما هدف اصلی عربستان سعودی در لبنان تعدیل قدرت مقاومت (که به جرئت می توان گفت قدرتمندترین قدرت در لبنان است) بوده و عربستان سعودی سعی دارد با برگشت به جایگاه سابق خود، موازنه قوا با محور مقاومت را برقرار کند.

منبع:https://iiwfs.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟