منصور هادی ناکام در خط پایان سیاست

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
متجاوزین روز به روز نسبت به بازگرداندن قدرت به منصور هادی مأیوس تر شده و اکنون برای پیشبرد اهداف و منافعشان در تحولات یمن اتکای اصلی را بر نیروهای متحد خود بویژه در جنوب متمرکز کرده اند در حالی که دولت منصور هادی امروز هیچگونه مشروعیتی در میان جنوبی های تجزیه طلب ندارد

قدرت جبهه منطقه ای و بین المللی مخالف انصارلله برای عملیاتی کردن اهداف آغاز تهاجم سال 2015 به یمن روز به روز در حال تحلیل رفتن است و این امر همزمان با موفقیت‌های میدانی نوید نزدیک بودن پیروزی نهایی برای جنبش انقلابی مردم یمن را خبر می‌دهد.

در این راستا پس از اعلام استعفای وزیر خارجه دولت مستعفی منصور هادی اکنون یکی دیگر از تحولات مهمی که این روزها وجود سایه های بحران در جبهه مخالفان صنعا را نمایش می دهد اعلام نامه استعفای منصور هادی از تمامی مسئولیت‌ها و عزیمت از عربستان سعودی، به عنوان پایگاه حضور کابینه انتقالی، به آمریکا همراه خانواده اش می باشد. منابع عربی اعلام کردند منصور هادی در این نامه پس از قدردانی از پادشاه عربستان به ناتوانی در ادامه وظایف خود براثر بیماری و نیاز به استراحت و دوری از فعالیت های سیاسی اشاره کرده است.

در بررسی دلایل استعفا طبیعتاً موضوعاتی وجود دارد که ادعای ناتوانی جسمی را به عنوان علت اصلی استعفا و مهاجرت به آمریکا رد می‌کند. نخست اینکه با توجه به اهمیت حیاتی مسأله یمن در سیاست خارجی عربستان سعودی و نقش کلیدی حضور منصور هادی (به عنوان رئیس دولت انتقالی و مورد حمایت سازمان ملل) در خاک عربستان در اتکای سعودی ها به مشروع اعلام کردن تجاوز نظامی چندین ساله به خاک یمن و مقابله با فشارهای بین المللی وارده بر ریاض برای پایان دادن به جنگ، تأمین یک تیم پزشکی حرفه ای با امکانات پیشرفته حتی بسیار بالاتر از آنچه در آمریکا هادی از آن برخوردار خواهد شد امر پیش پا افتاده ای است.

همچنین نباید از یاد برد که طی سالیان گذشته نقش منصور هادی چیزی بیش از عروسک خیمه شب بازی اجرای اوامر و سیاست های عربستان نبوده است و توجیه ناتوانی در اجرای وظایف و مسئولیت ها ادعایی مضحک می باشد؛ چنانکه حتی تصور وجود اختیار و استقلال در این تصمیم هادی آنچنان که از محتوای نامه بر می آید نیز دور از واقعیت خواهد بود.

 

چرایی فرار منصور هادی به آمریکا

در سال جدید میلادی یکی از تحولات مهمی که در عرصه میدانی جنگ به وقوع پیوست موفقیت نیروهای مشترک ارتش و کمیته های مردمی در وارد کردن مکرر ضربات سنگین به شاهرگ های اقتصادی کشورهای متجاوز از طریق حملات موشکی و پهبادی بوده است.

حمله به ایستگاه های پمپاژ نفت شرکت آرامکو که کار انتقاد نفت مناطق شرقی را به سواحل دریای سرخ انجام می دهند همچنین حملات گسترده پهبادی به فرودگاه های عربستان در استان های جیزان و نجران طی روزها و هفته های اخیر، در شرایطی که سعودی ها در پی هزینه های گزاف تداوم جنگ با 52 میلیارد کسری بودجه بزرگترین کسری بودجه دوران معاصر خود را تجربه می کنند خود موجب فشار مضاعف اقتصادی و نگرانی عمده از تهدیدات بیشتر یمنی ها مبنی بر گسترش بعد عملیات ها علیه مراکز اقتصادی و تجاری و صنعتی متجاوزین شده است. وحشت توامان با عجزی که موجب شد تا عربستان که خود را ناتوان از تقابل با نیروهای یمنی می بیند سراسیمه درخواست تشکیل جلسه فوق العاده نشست سران اتحادیه عرب، شورای همکاری و سازمان همکاری های اسلامی را بدهد تا شاید بتواند برای گریز از شکست و ممانعت کردن از تداوم حملات یمنی ها همراهی برخی از کشورهای عربی را به دست آورد. این امر درشرایطی است که دولت های غربی نیز برای تداوم حمایت های بی دریغ نظامی گذشته دچار مشکل شده اند و به طور مثال دولت انگلیس اخیرا در پی حکم دادگاه قطع فروش تسلیحات نظامی به عربستان و امارات را اعلام کرد.

شرایط نیروهای ارتش عربستان در جنوب این کشور (شمال یمن) آنقدر وخیم می‌باشد که اعلام شده در چند روز گذشته ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در چند عملیات موفق شده‌اند بر بیش از ۲۰ موضع نظامی سعودی در استان “نجران” مسلط شوند و خود را به نزدیکی شهر “نجران” مرکز این استان برسانند.

 

در این شرایط اما تهدیدات جدید انصارلله از جمله سخنان اخیر نصرالدین عامر قائم مقام وزارت اطلاع رسانی یمن که از افزایش دامنه عملیاتی حملات خبر داد نگرانی های بزرگ متجاوزین را در پی داشته است. این مقام یمنی سه شنبه گذشته هشدار داده بود که تمامی فرودگاه‌های کشورهای متجاوز سعودی و اماراتی می‌توانند هدف حملات یگان‌های پهپادی و موشکی ارتش یمن قرار بگیرند. تبعات این موضوع بویژه برای امارات که اقتصاد آن بر مبنای گردشگری و سرمایه گذاری خارجی می باشد بسیار گزاف خواهد بود به صورتی که پس از این تهدید خبرها حاکی از خروج و انتقال تانک‌های اماراتی از عدن بوسیله کشتی می باشد.

بر این اساس می توان از شواهد ماجرا اینگونه نتیجه گیری کرد که متجاوزین روز به روز نسبت به بازگرداندن قدرت به منصور هادی مأیوس تر شده و اکنون برای پیشبرد اهداف و منافعشان در تحولات یمن اتکای اصلی را بر نیروهای متحد خود بویژه در جنوب متمرکز کرده اند در حالی که دولت منصور هادی امروز هیچگونه مشروعیتی در میان جنوبی های تجزیه طلب ندارد. همچنین شکی نیست که در یمن آشوبناک فقیر، قبایل نقش مهمی ایفا می کنند. قبایل در یمن، محور سیاست هستند. یمن یعنی قبایل. دولت ها نمی توانند بدون موافقت قبایل دوام بیاورند و همیشه رقابت های سیاسی برای جلب رضایت قبایل وجود داشته است. از این رو بسیاری چنین تحلیل می کنند که سرنوشت بازی های سیاسی و حتی نظامی در یمن، در اختیار قبایل است. این در حالی است که دولت منصو رهادی در میان قبایل یمن نیز از هیچ جایگاه و وزن تأثیرگذاری برخوردار نیست.

منبع:http://alwaght.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟