رسوایی فساد برای ویتول

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
تحقیقات اخیر مقامات قاضی در کشورهای مختلف از جمله آمریکا از پرونده‌های فساد شرکت‌های بازرگانی نفت و پرداخت رشوه از سوی این شرکت‌ها برای تحصیل سودهای هنگفت پرده برداشته است.
 

به گزارش میز نفت، طی دو سال گذشته شماری از بزرگترین بازرگانان نفت جهان برای سودهای عجیب و غریبی که در بحبوحه یکی از بدترین بحران‌های نفتی تاریخ داشتند، حسادت رقیبان کوچکترشان را برانگیختند. این شرکت‌ها که شامل شرکت‌های بزرگ نفتی و شرکت‌های بازرگانی مستقل بودند، شعار “حریص باشید وقتی که دیگران می‌ترسند” وارن بافت را دنبال کردند و با دسترسی به منابعی مانند مخازن ذخیره زیرزمینی، کسب و کار پرهیجانی داشتند.

اما متاسفانه به نظر می‌رسد برخی از این بازیگران از طریق قراردادهای محرمانه توانسته‌اند قدرت بیشتری در بازار داشته باشند. در واقع گروه ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی نفت جهان است، به تازگی موافقت کرد به دلیل رشوه‌های نفتی که در برزیل، مکزیک و اکوادور پرداخت کرده است، ۱۶۴ میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

طبق اسناد وزارت دادگستری آمریکا، ویتول اقرار کرده که در مدت بیش از یک دهه در فاصله سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ به مقامات دولتی رشوه پرداخت کرده است. ویتول بیش از هشت میلیون دلار رشوه به مدیران شرکت نفتی دولتی پتروبراس برزیل پرداخته کرده و اطلاعات ارزشمندی درباره مزایده‌های این شرکت بدست آورده است.

نکته جالب این است که ویتول سال‌هاست اصرار دارد عاری از هر گونه فسادی است. کمیسیون تجارت معاملات آتی کالای آمریکا اعلام کرده که ویتول نخستین اقدام این نهاد در خصوص فساد در خارج از کشور است.

در این بین، شرکت‌های بازرگانی نفت دیگر نظیر ترافیگورا و گلنکور و همچنین مقامات شرکت نفتی دولتی پتروبراس برزیل در خصوص رشوه و استفاده از واسطه‌ها برای بدست آوردن قراردادهای جدید تحت تحقیقات قرار دارند. به نظر می‌رسد فساد در دنیای بازرگانی نفت فراگیرتر از تصور قبلی است. چندین مورد از پرونده‌های فساد اخیر غول‌های بازرگانی نفت عبارتند از:

*گشایش تحقیقات دادستان‌های برزیل در سال ۲۰۱۸ از موارد رشوه شرکت‌های ویتول، ترافیگورا و گلنکور و مقامات پتروبراس. جدیدترین تحقیقات، ادامه تحقیقات شش ساله رسوایی “عملیات کارواش” برزیل است. در پی ادعاهای خسارت از سوی برزیل، وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات خود از این سه شرکت بازرگانی نفت را آغاز کرد.

گلنکور با چهار تحقیق جداگانه دیگر از سوی وزارت دادگستری آمریکا، کمیسیون تجارت معاملات آتی کالای آمریکا، دفتر دادستان کل سوییس و دفتر کلاهبرداری جدی انگلیس برای رشوه و نقض قوانین در قلمروهای قضایی معدنی مختلف در سراسر جهان روبروست.

ترافیگورا با شکایت در برزیل و ادعای خسارت از این شرکت و مدیران سابقش به اتهام فساد در خصوص پتروبراس روبروست و این شکایت خواستار بلوکه شدن ۱۸۷.۵۵ میلیون دلار دارایی متهمان شده است.

دادستان‌های فدرال سوییس سال گذشته شرکت گانوور را در خصوص رفتارهای غیرقانونی مربوط به انعقاد قراردادهای نفتی در جمهوری کنگو و ساحل عاج گناهکار شناختند و این شرکت به پرداخت ۹۴ میلیون فرانک سوییس (۹۴.۸ میلیون دلار) محکوم شد.

اگرچه به نظر می‌رسد پرونده‌های فساد در دنیای تجارت نفت روند صعودی پیدا کرده اما بازرگانان نفت به هیچ وجه با شیوه دستکاری حساب‌ها غریبه نیستند. رویترز در آوریل از اقدام شرکت بازرگانی نفت هین لئونگ سنگاپور در دستکاری سیستماتیک حساب‌هایش و پنهان کردن ۸۰۰ میلیون دلار ضرر معاملاتی طی سالیان گذشته خبر داد.

همچنین وال استریت ژورنال گزارش داد که این شرکت از یک عملیات جعل روتین برای این که دارایی‌هایش را بیش از سه میلیارد دلار نشان دهد، استفاده می‌کرد. تحقیقات بازرسان نشان داد که دارایی‌های واقعی این شرکت تنها ۲۵۷ میلیون دلار معادل حدود هفت درصد از ۳.۵ میلیارد دلاری بود که ادعا می‌کرد دارد.

 تمامی این پرونده‌های فساد پسرفت بزرگی برای بازارهای تجارت نفت و کالا به شمار می‌رود که برای تخلفات مداوم شهرت پیدا کرده‌اند.

 

 

منبع:https://www.mizenaft.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟