تصمیم دیوان لاهه در صلاحیت رسیدگی به جنایت جنگی اسرائیل چه پیامدهایی دارد؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
دیوان بین‌المللی لاهه با صدور حکمی اعلام کرد این دیوان از صلاحیت قضایی برای رسیدگی به جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطین برخوردار است.

قضات این دیوان در حکم شصت صفحه‌ای خود عنوان کردند که تحقیقات حتی اگر دادستان کل رسما آن را اعلام نکند، از منظر حقوقی آغاز شده است.

«فاتو بنسودا»، دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی هم در توئیتری از این تصمیم دیوان و وضوح و صراحت موجود در آن استقبال کرد.

در این میان، گروه‌های فلسطینی از این تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی استقبال کرده و آن را مقدمه‌ای برای انجام تحقیقات درباره جنایت جنگی اسرائیل علیه مردم فلسطین قلمداد کردند.

تشکیلات خودگردان فلسطین در 14 دسامبر 2014 میلادی از دیوان کیفری بین‌المللی درخواست کرد تا درباره تجاوزات اسرائیل به نوار غزه تحقیقات انجام دهد، این تشکیلات همچنین در تاریخ 2 ژانویه سال 2015 میلادی خواستار عضویت در این دیوان شد که در تاریخ 1 آوریل همان سال، فلسطین به عضویت این نهاد درآمد.

تشکیلات خودگردان فلسطین تاکنون 100 نشست با دیوان لاهه برگزار کرده و بیش از 54 هزار نامه و پرونده درباره پرونده‌های مهم از جمله شهرک‌سازی، اسرا، تجاوز به نوار غزه و اقدامات غیر قانونی شهرک‌نشینان تحویل این نهاد داده است.

در همین رابطه، «عمار حجازی»، معاون وزیر امور خارجه فلسطین در گفت‌وگو با العربی الجدید به توضیح ابعاد این تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی پرداخت:

تصمیم دیوان بین‌المللی لاهه در ولایت حقوقی و صلاحیت قضایی برای رسیدگی به جنایت جنگی در اراضی فلسطینی به چه معناست؟

این تصمیم به معنای پایان تاریخ طولانی دررفتن اسرائیل از مجازات جنایت‌های خود علیه مردم فلسطین بدون هیچ گونه بازخواستی به شمار می‌رود، این مرحله مهمی از تاریخ ماست، این گام به معنای آن است که اسرائیل اکنون در معرض بازخواست دیوان بین‌المللی قرار دارد و رهبران آن در صورت محکومیت از سوی کشورهای مختلف تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

گام بعدی چیست؟

فاتو بنسودا، دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی تحقیقات درباره مسائل مربوطه را آغاز خواهد کرد و برای احضار مسئولان نظامی یا سیاسی اسرائیلی جهت ارائه توضیحات تلاش خواهد کرد، ممکن است درخواست احضار مسئولان بلندپایه برای حضور در دادگاه لاهه صادر شود.

اگر مسئولان سیاسی و نظامی اسرائیلی با درخواست احضار دیوان لاهه مخالفت کنند، چه می‌شود؟

در صورتی که دیوان چنین حکمی صادر کند و مسئولان اسرائیلی آن را رد کنند، اسامی آنها به دیگر اعضای این دیوان ارسال خواهد شد و این کشورها در صورت حضور مسئولان اسرائیلی در خاک‌شان باید آنها را برای حضور در دیوان بازداشت کنند البته این به معنای حکم جلب است و لزوما به معنای بازداشت نیست.

کدام مسئولان اسرائیلی بیشتر در معرض احضار قرار دارند؟

همه مسئولان اسرائیلی که در زمینه شهرک‌سازی نقش داشته‌اند زیرا دیوان لاهه به زودی در این باره بررسی‌های لازم را آغاز خواهد کرد.

فلسطین شکایت‌هایی در زمینه شهرک‌سازی، اسرا، تجاوز به نوار غزه در سال 2014 میلادی و اقدام غیر قانونی شهرک‌نشینان به دیوان لاهه ارائه کرده است، آیا روند احضار دیوان همه این شکایت‌ها را پوشش خواهد داد؟

پرونده جنگ علیه نوار غزه به دلیل پایان نیافتن تحقیقات از روند مذکور کنار گذاشته شده است و دادستان کل دیوان لاهه فرصت بیشتری به اسرائیل برای پایان دادن به تحقیقات در این باره خواهد داد.

پرونده اسرا چه می‌شود؟

پرونده اسرا و اخراج قهرآمیز ساکنان فلسطینی مورد رسیدگی قرار گرفته است اما اطلاع دقیقی از ابعاد تعامل آتی دیوان لاهه با پرونده اسرا ندارم اما معتقدم موضوع شکنجه یکی از این پرونده‌ها خواهد بود.

بنابراین تنها پرونده شهرک‌سازی باقی مانده است؟

این جنایت مهمی است و همه با اهتمام پرونده اخراج قهرآمیز ساکنان فلسطینی از اراضی‌شان برای شهرک‌سازی را دنبال می‌کنند.

حرف و حدیث‌هایی درباره صدور حکم احضار رهبران حماس و جهاد اسلامی شنیده می‌شود، چقدر این اخبار صحت دارد؟

احتمال دارد که به دلیل رویدادهای سال 2014 میلادی، حکم جلب شخصیت‌هایی از حماس و جهاد اسلامی صادر شود، در صورت صدور چنین احکامی، به سود منافع فلسطین است که افراد مذکور بدان پاسخ مثبت دهند.

بر اساس چه اتفاقاتی رهبران حماس و جهاد اسلامی از سوی دیوان لاهه احضار خواهند شد؟

پیش‌بینی می‌شود که این افراد در راستای اعلام حمله به اماکن غیرنظامی اسرائیل در جنگ سال 2014 میلادی احضار شوند علاوه بر این، احتمال دارد برخی رهبران حماس به دلیل کشته شدن 16 فلسطینی در خیابان به هنگام فرار از زندانی در نوار غزه احضار شوند.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟