تاکید روسیه بر آغاز مذاکرات برای حل بحران یمن با حضور همه طرفین

 
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

سفیر روسیه در صنعا گفت: اکنون فرصت منحصر به فردی برای مذاکرات یمنی‌ها برای تعیین سرنوشت کشورشان بوجود آمده و با توجه به وضعیت انسانی بحرانی یمن، طرفین مناقشه باید بر سر میز مذاکره نشسته و برای حل مشکلات تلاش کنند.

ولادیمیر دیدوشکین” سفیر فدراسیون روسیه در یمن در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «تاس»، اعلام کرد که روند مذاکرات مربوط به حل و فصل بحران در یمن، در حال گذراندن شرایط خوبی نیست و مقامات مسکو خواستار از سرگیری فوری آن، با حضور همه طرفین درگیر در این مناقشه هستند.

این دیپلمات با یادآوری اینکه “مارتین گریفیتس” نماینده ویژه دبیرکل سازمان ر امور یمن نیز در اواسط ژانویه به این مسئله اشاره کرده، گفت: «وی هنوز نتوانسته همه طرفین این مناقشه را بر سر میز مذاکره بنشاند تا طرح صلح تهیه شده از سوی سازمان ملل، بعنوان “بیانیه مشترک” را بررسی کند.»

وی توضیح داد: «این سند در طول یک سال گذشته مورد توافق قرار گرفته و توازن خوبی پیدا کرده است. در چارچوب آن، یک آتش‌بس گسترده و کامل، حل و فصل مشکلات انسانی و اقتصادی موجود و قبل از همه، تأمین ورود کشتی‌های تجاری به بندر حدیده و بازگشایی فرودگاه صنعا، پیش بینی شده است. ضمن اینکه، از جمله مهمترین مفاد بیانیه مشترک، شروع فوری مذاکرات برای توقف درگیری‌های نظامی و تعیین ساختار آینده دولتی در یمن است.»

سفیر روسیه با اشاره به اینکه دلیلی برای خودداری از بررسی این سند مهم نمی‌بیند، افزود: «ولی متأسفانه هر دو طرف مناقشه در آن نقایصی یافته‌اند که به عقیده من، غیراصولی است و از حاضر شدن بر سر میز مذاکره خودداری می‌کنند. آنها پیش شرط‌هایی را تعیین کرده و اصرار دارند که متن این بیانیه به نفع آنها اصلاح شود که چنین برخوردی غیرسازنده است، چرا که مذاکرات باید آغاز شود و بعد خود یمنی‌ها با یکدیگر به توافق برسند و سازمان ملل فقط نقش کمک کننده و میانجی را دارد.»

ولادیمیر دیدوشکین ادامه داد: «در حال حاضر مذاکرات مانند “هوای تنفسی” مورد نیاز است و اکنون موقعیت منحصر به فردی بوجود آمده که یمنی‌ها دور هم جمع شده و سرنوشت کشورشان را تعیین کرده و به رنج مردم یمن پایان دهند.

این دیپلمات در خصوص وضعیت دشوار انسانی در یمن نیز یادآور شد که  رشد بیماری‌های عفونی و سیل پناهجویان از کشورهای آفریقایی، اوضاع این کشور را بسیار پیچیده کرده و وضعیت انسانی در یمن در آستانه یک بحران جدی، به معنای واقعی کلمه است.

 سفیر روسیه همچنین گفت که این کشور هیچ درخواست رسمی از طرف رهبران یمنی برای ارسال واکسن روسی “اسپوتنیک-5” دریافت نکرده، ولی در صورت چنین درخواستی، آن را بررسی خواهد کرد.

 

منبع:http://www.russiaviewer.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟