اشاراتی درباره تاثیر انتخابات آمریکا بر دوستان و دشمنان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نویسندگان در این گزارش در ابتدا به بررسی خطرات کوتاه مدتی که آمریکا را پس از انتخابات تهدید می کند، پرداخته ­اند. از نظر آنها، پس از انتخابات، در اثر همه­ گیری کرونا، مبهم بودن آینده اقتصادی، حملات سایبری و و عملیات­ های سازمان های اطلاعاتی خارجی، دوره­ای از رقابت­های پایدار داخلی و حزبی فرا رسد.

این رویداد می­تواند باعث شود تا رقبای آمریکا سعی کنند از تمرکز دولت مردان آمریکایی بر امور داخلی استفاده کنند. شواهدی مانند حمله هواپیما های چینی به فضای هوایی تایوان، سخنان رهبری چین در مورد قرار دادن تایوان تحت کنترل رسمی چین، کمپین تولید اطلاعات نادرست از سوی روسیه در شبکه های اجتماعی آمریکا و ادامه عملیات های سایبری این کشور برای هک سیستم­ ها و فرایندهای مربوط به انتخابات ایالات متحده این ادعا را ثابت می­کند. ایالات متحده با ارسال پیام­ های بازدارنده عمومی و خصوصی به رژیم ­های روسیه و چین، ارسال پیام اطمینان به متحدان در معرض تهدید ایالات متحده در اروپا و هند-اقیانوسیه، و کسب اطمینان از آمادگی نیروهای نظامی آمریکایی در برابر تجاوزات چین و روسیه در نقاط حساس می تواند امنیت داخلی و بین­ المللی را تامین کند.

در مورد خطرات بالقوه ­ای که می­تواند ایالات متحده را پس از انتخابات تهدید کنند، این مقاله ۴ سناریو را مطرح می­کند:

  • چین یا روسیه می­توانند برای تقویت ادعاهای سرزمینی و ایجاد واقعیت های جدید در خشکی و دریا تلاش کنند؛
  • ایران می­تواند اقداماتی علیه پرسنل و منافع آمریکایی در عراق و در کل منطقه یا حتی نواحی دورتر انجام دهد، احتمالا ایران این فرصت را بهترین موقع برای تلافی ترور سردار سلیمانی می­بیند؛
  • کره شمالی می­تواند این موقعیت را مناسب بداند و آزمایش موشکی دیگری انجام دهد؛
  • روسیه، ایران و دیگر دشمنان آمریکا می­توانند با انجام عملیات های سایبری و ایجاد آشوب، نتایج و روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را به چالش کشیده و زیرساخت های اساسی دولت آمریکا برای پاسخ­ دهی را تست کنند.

تاثیرات انتخابات آمریکا بر دوستان و متحدان این کشور نیز مهم به نظر می رسد. از نظر این مقاله، متحدان آمریکا با مشاهده این وضعیت که ایالات متحده بر داخل آمریکا و شکاف­ های عمیق جامعه این کشور تمرکز کرده و در نتیجه سیاست خارجی و رهبری جهانی آن به حاشیه رفته، نگران خواهند شد. حتی اگر ترامپ مجددا انتخاب نشود، این کشورها به دلیل حضور جدی حامیان ترامپ در انتخابات، درباره تعهد همیشگی آمریکا به ارزش­ های لیبرال و نظم لیبرالی پس از جنگ سرد، تجدیدنظر خواهند کرد.

در پایان این گزارش، نگاه اروپا به نتایج انتخابات آمریکا بررسی شده است و بیان شده که نتایج انتخابات آمریکا بسیاری از اروپایی­ ها را که واقعا برای دوره دوم ترامپ آماده نبودند، شوکه کرده است زیرا آنها را با این پرسش مواجه کرده که ”آیا ممکن است کشوری که چنین جامعه تقسیم شده­ ای دارد بتواند اجماع ایجاد کند و در سطح جهان رهبری کند؟”. مواجهه با این سوال باعث شده تا در بسیاری از پایتخت های اروپایی، درباره نیاز اروپا به در دست گرفتن سرنوشت خود و سرمایه ­گذاری بیشتر در امنیت و استقلال استراتژیک این قاره، مباحثه­ ها افزایش یابد.

 

FAST THINKING: The US election’s implications for allies and adversaries

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟