ایران و ایالات متحده: جاده دیپلماتیک طولانی و آهسته

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
برخی در تهران انتظار دارند بایدن بلافاصله تمام دستورات اجرایی ترامپ را لغو کند.

ولی نصر – 30 اکتبر 2020 – موسسه RUSI

نصر در این مقاله به بررسی شرایط پیش روی جو بایدن برای تعامل با پرونده هسته ­ای ایران می­پردازد. وی در این زمینه دو سناریو را مطرح می­ کند. سناریوی اول پیروزی ضعیف بایدن است به این معنی که جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان یا سنا را در اختیار داشته باشند. به دنبال آن، تحولات در کنگره بین 3 نوامبر تا 20 ژانویه توانایی رئیس جمهور در انجام اقدامات جسورانه در سیاست خارجی را محدود خواهد کرد. در این وضعیت پیشنهاد “تعامل در برابر تعامل” در یک روند آهسته طی خواهد شد. برجام به طور حداقلی دنبال خواهد شد و با توجه به عدم رغبت تهران به توسعه دستور کار به موضوعات موشکی و منطقه ­ای، آمریکا همچنان سیاست تحریم ­ها را به عنوان یک گزینه مطمئن دنبال خواهد کرد.

سناریوی دوم ناظر بر پیروزی بایدن و نیز دموکرات­ ها در سنا خواهد بود. در این سناریو بایدن از همان ابتدا فرصت مانور قابل توجهی به دست خواهد آورد. بایدن با این حال در موضعی قرار خواهد گرفت که باید دغدغه های دو حزبی را در داخل و دغدغه های منطقه ­ای در خاورمیانه را مورد توجه ویژه قرار دهد.

از نظر نصر یک سناریوی بسیار ایده­ال نیز وجود خواهد داشت. به این سناریو در واشینگتن “بازگشت پاک” می­گویند. در این سناریو، تلاش برای احیای برجام و بسترسازی برای توسعه آن با سرعت انجام خواهد شد. با تسریع در رویکرد “تعامل در برابر تعامل” بایدن قادر خواهد بود بر مقاومت­های داخلی و منطقه ­ای غلبه کند و مسیر بهبود روابط با تهران را به سرعت طی کند.

واشنگتن باید بداند که وضعیت در تهران مطابق انتظارات در واشنگتن نیست. در تهران در مورد اقداماتی که آمریکا باید انجام دهد انسجام وجود ندارد. برخی در تهران انتظار دارند بایدن بلافاصله تمام دستورات اجرایی ترامپ را لغو کند. رادیکال­ ها در تهران معتقدند آمریکا باید غرامت خروج از برجام را به ایران پرداخت نماید. در تهران پس از مقاومت در برابر فشار حداکثری آمریکا این باور به وجود آمده که می توان مقاومت کرد. در میان گروه­ های رادیکال تر در مجلس ایران حتی سخن از خروج از برجام و NPT مطرح شده است. حتی حامیان احیای برجام نیز در توان بایدن برای احیای پایدار آن تردید دارند.

در هرصورت با توجه به اینکه توسعه برجام به منطقه، سرعت احیای آنر اکند خواهد کرد و بازیگران مختلف و مذاکرات پیچیده ­ای حول توازن نظامی و کنترل تسلیحات بین ایران و همسایگان عرب آن ایجاد خواهد کرد، نمی­ توان انتظار داشت در کوتاه مدت، برجام احیا شود.

 

https://rusi.org/commentary/iran-and-us-long-and-arduous-diplomatic-road

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟