نتانیاهو در دیدار با سفیر امارات: خاورمیانه را تغییر می‌دهیم

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه با محمد محمود الخاجه، سفیر امارات متحده عربی در اورشلیم دیدار کرد.این نخستین بار است که امارات متحده عربی در اورشلیم سفیر دارد. اقدامی که پس از عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی بر اساس پیمان ابراهیم انجام شد.

نتانیاهو در دفتر خود در اورشلیم با سفیر امارات متحده عربی ملاقات کرد. او در این دیدار گفت: «ما در حال تغییر خاورمیانه هستیم، ما در حال تغییر جهان هستیم.»

نتانیاهو در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که گزارش‌های متعددی در مورد حرکت اسرائیل و کشورهای عربی به سوی اتحاد بیشتر و شکل‌گیری یک ائتلاف نظامی منتشر شده است. اتحاد نظامی که از هم اکنون «ناتوی خاورمیانه» لقب گرفته است. پیش از این نیز اسرائیل به همراه عربستان، امارات متحده عربی و بحرین و آمریکا و برخی دیگر از کشورهای منطقه و اروپا، ائتلاف امنیت دریانوردی در خلیج فارس را تشکیل داده بودند. ائتلافی که پس از انفجار شش تانکر نفتی در منطقه در بهار و تابستان ۱۳۹۸ ایجاد شد. این انفجارها به ایران و گروه‌های نیابتی‌‌اش نسبت داده شد. البته تهران این اتهام‌ها را نپذیرفته است.

اما تهدید‌های ناشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای کشورهای عربی و اسرائیل زمینه‌ای برای گسترش همکاری‌های مشترک ایجاد کرده است. بسیاری از ناظران بین‌المللی بر این باورند که تهدید‌های منطقه‌ای ایران مهمترین عامل شکل‌گیری پیمان ابراهیم و عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی بود که به کمک دولت دونالد ترامپ به نتیجه رسید.

به بیانیه دفتر نخست‌وزیر اسرائیل درباره دیدار روز سه‌شنبه با الخاجه‌، حاکی از آن است که دو طرف درباره توسعه همکاری‌های مشترک منطقه‌ای و پروژه‌های دوجانبه در طیف وسیعی از زمینه‌ها گفت‌و‌گو کردند.

در این ملاقات مشاور امنیت ملی اسرائیل و تعدادی از مقامات عالی‌رتبه این کشور نیز حضور داشتند.

الخاجه روز دوشنبه وارد اسرائیل شد و اعتبارنامه خود را به رئیس‌جمهور این کشور تسلیم کرد. او همچنین با گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه اسرائیل ملاقات کرد.

یکی از اولویت‌های دستور کار سفیر امارات متحده عربی در اسرائیل بررسی مکان مناسب برای سفارت امارات متحده عربی است.

امارات متحده عربی نخستین کشوری بود که براساس پیمان ابراهیم روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کرد و پس از آن بحرین، مراکش و سودان نیز در همین مسیر گام برداشتند.

این توافق‌های صلح در حالی به دست آمد که تفکر سنتی در منطقه و برای بسیاری از مقامات آمریکایی از جمله جان کری، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، اینچنین بود که صلح اعراب و اسرائیل بدون حل مساله فلسطین امکانپذیر نیست.

اسرائیل سفارت خود را در امارات متحده عربی در ماه گذشته افتتاح کرد و ایتان نائه، یک دیپلمات کارکشته را به سمت سفیر خود در ابوظبی معرفی کرد.

منبع:https://www.independentpersian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟