سقوط یکباره و 14 درصدی ارزش لیره ترکیه پس از تغییر رئیس بانک مرکزی توسط اردوغان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
ارزش لیره ترکیه پس از آنکه «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری این کشور، در اواخر هفته گذشته رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد ۱۴ درصد سقوط کرد.

ناجی اقبال»، رئیس پیشین بانک مرکزی ترکیه در مدت چهار ماهی که بر صندلی این نهاد مالی تکیه زده بود توانست ارزش لیره را که در پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار داشت افزایش دهد.

اردوغان روز شنبه ۲۰ مارس، در اقدامی غافلگیرانه سومین رئیس بانک مرکزی ترکیه در دو سال اخیر را برکنار کرد. ناجی اقبال در دوران کوتاه مدیریت خود با افزایش نرخ‌های بهره تلاش می‌کرد تا با نرخ بالای ۱۵ درصدی تورم مبارزه کند.

برکناری اقبال، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را که سیاست اخیر پولی بانک مرکزی ترکیه را تحسین کرده بودند شوکه کرد.

با آغاز هفته در بازارهای آسیای شرقی، یک دلار آمریکا حدود ۸.۴ لیر ارزش‌گذاری و معامله شد. روز جمعه این رقم ۷.۲۲ لیر بود که کاهش زیادی را نشان می‌دهد. البته ارزش لیر در برابر دلار چند ساعت بعد در بازار شرق آسیا به ۸.۲ رسید،پنجشنبه گذشته ناجی اقبال با افزایش دو درصدی نرخ بهره توانسته بود ارزش لیر را باز هم بالاتر ببرد.

مدت‌ها بود که سرمایه‌گذاران خواستار اعمال سیاست‌های مالی سختگیرانه در ترکیه برای تعدیل تورم بیش از ۱۵ درصدی و جلوگیری از خروج سرمایه‌گذاران خارجی بودند.

تحلیلگران و سرمایه‌گذاران نگرانند که تصمیم اردوغان در انتصاب «شهاب قافجی اوغلو»، به‌عنوان رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه باعث شود تا دستاوردهای کوتاه مدت اقبال بر باد رود.

قافجی اوغلو یک استاد علوم بانکی کمتر شناخته شده است که ماه گذشته در یکی از روزنامه‌های حامی دولت در یک یادداشتی نوشت: «افزایش نرخ بهره به‌طور غیر مستقیم باعث افزایش تورم خواهد شد».

هم اکنون نرخ بهره ترکیه ۱۹ درصد است که باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده بود.

«رابین بروکس»، اقتصاددان ارشد اندیشکده بین‌المللی مالی معتقد است که ترکیه در معرض خطر خروج سرمایه‌گذاران «بزرگ» قرار دارد که این موضوع فشار بر ارزش لیر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟