تلاش‌های امارات برای به تعویق انداختن حصول همگرایی میان مصر و ترکیه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
منابع آگاه از تلاش‌های امارات برای به تعویق انداختن حصول همگرایی میان مصر و ترکیه خبر دادند که اخیرا گام‌های نخستین آن برداشته شده است.

منابع مذکور مصری در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کردند: ابوظبی در مقطع زمانی کنونی از گام‌های مصر برای همگرایی با ترکیه استقبال نمی‌کند و زمانبندی این اقدام، دلیل اصلی مخالفت «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی با آن است.

منابع یاد شده در عین حال تصریح کردند: امارات معتقد است که با فشارهای بیشتر بر ترکیه می‌توان این کشور را پذیرش شروط دیگر و در صدر آن، توقف حمایت از گروه اخوان المسلمین در کشورهای عربی و پرونده‌های دیگر واداشت، امارات همچنین بر این باور است که باید حضور ترکیه در سوریه و یمن کاهش یابد.

این منابع افزودند: ابوظبی پس از آنکه نتوانست مانع از رویکرد عربستان در کاهش اختلافات با ترکیه و دستیابی دو کشور به تفافمات اولیه شود، اینک در تلاش است تا با اعمال فشار علیه مصر، اردوغان را به پذیرش مطالبات امارات وادارد.

منابع یاد شده تصریح کردند: مصر و امارات اخیرا تماس‌هایی با یکدیگر درباره ارتباط و تلاش‌های قاهره و آنکارا برای همگرایی برقرار کرده‌اند؛ تلاش‌هایی که با توجه اختلاف‌نظر ابوظبی و قاهره بدون هماهنگی با این کشور بوده است.

این منابع اظهار داشتند: ابوظبی آشکارا از قاهره خواسته تا آشتی یا دستکم همگرایی با آنکارا را به تعویق بیندازد تا به جای اصلاح نحوه فعالیت رسانه‌ها و شبکه‌های مخالف دولت مصر در خاک ترکیه، سود بیشتری برای مصر و امارات به دست آید.

«انور قرقاش»، وزیر مشاور در امور خارجه امارات پیشتر تاکید کرده بود ابوظبی خواهان برقراری مناسبات طبیعی با آنکارا به شرط احترام متقابل به حاکمیت طرف مقابل است و ترکیه باید رابطه خود با گروه اخوان المسلمین را مورد بازبینی قرار دهد تا مناسباتش با کشورهای عربی بهبود یابد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟