تصویب بودجه اضطراری برق برای جلوگیری از خاموشی مطلق لبنان/بری: در صورت عدم تشکیل فوری دولت، لبنان همچون کشتی تایتانیک غرق می‌شود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 پارلمان لبنان امروز طرح اعطای پیش پرداختی ۲۰۰ میلیون دلاری از بودجه دولت برای جلوگیری از فرو رفتن این کشور در تاریکی کامل را تصویب کرد.

این مصوبه در حالی شرکت برق لبنان را از یک اعتبار مالی ویژه برخوردار می‌کند که وزیر مستعفی نیرو در لبنان پیش‌تر هشدار داده بود در صورت فراهم نشدن این کمک مالی اضطراری کشور تا پایان ماه مارس به تاریکی مطلق فرو خواهد رفت.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز در گزارشی اعلام کرده که طرح پیش‌پرداخت اضطراری ۲۰۰ میلیون دلاری (۱۷۰ میلیون یورویی) برای کمک به بخش انرژی لبنان روز دوشنبه در نشست عمومی پارلمان به تصویب رسید.

این طرح یک روز پس از توقف فعالیت نیروگاه برق زهرانی، یکی از مهم‌ترین مراکز تولید برق واقع در جنوب لبنان به تصویب رسیده است.

منابع خبری در لبنان دلیل متوقف شدن فعالیت این نیروگاه مهم را که سهم بزرگی در تولید برق این کشور دارد کمبود سوخت دیزل عنوان کرده‌اند.

شرکت دولتی برق لبنان که مسئولیت تولید و توزیع برق در این کشور را برعهده دارد در بیانیه‌ای اعلام کرده که یک کشتی باری حامل سوخت وارد سواحل این کشور شده اما بدلیل مشکلات و عوارض لجستیکی امکان تخلیه فوری آن وجود ندارد.

یک کشتی دیگر باری نیز که قرار بود از کویت به سوی لبنان حرکت کند و در سواحل این کشور پهلو بگیرد به دلیل مسدود شدن مسیر کانال سوئز امکان از حرکت باز ایستاده است.

کانال سوئز از هفته گذشته به دلیل به گل نشستن یک کشتی کانتینری به طور کامل مسدود شد و این امر طی شش روز گذشته به تخمین کارشناسان دست کم میلیاردها دلار ضرر به اقتصاد جهان وارد کرد.

بخش انرژی و بویژه صنعت برق در کشور بحران زده لبنان از دیرباز با مشکلات عدیده روبرو است. شهروندان لبنانی از پایان جنگ داخلی در این کشور به این رو تقریبا به صورت روزانه شاهد موارد متعدد و مکرر قطعی برق هستند.

این مسئله سبب شده تا مردم به استفاده از دستگاه‌های مولد خصوصی روی بیاورند و هنگام خاموشی حدود سه تا دوازده ساعت در روز از این مولد‌ها برای تامین برق مورد نیاز خود بهره ببرند.

بر اساس نتایج یک تحقیق که ماه دسامبر گذشته از سوی دانشگاه آمریکایی بیروت منتشر شد، شرکت دولتی برق لبنان تنها ۶۳ درصد از نیاز مردم این کشور به انرژی الکتریسیته را تامین می‌کند؛ مسئه‌ای که نشان دهنده ناکامی و عدم موفقیت خدمات دولتی در این کشور است.

به گفته کارشناسان وضعیت زیرساخت‌ها و خدمات عمومی در لبنان هم اکنون وخیم‌تر از هر زمان دیگر است که زیرا کشور شدید‌ترین بحران اقتصادی ده‌های گذشته را پشت سر می‌گذارد و دولت فاقد پشتوانه محکم ارزی برای حمایت از مبادلات تجاری است.

شرکت برق لبنان تاکنون نیازهای مالی خود را از باقیمانده وام اختصاص یافته به این شرکت در بودجه سال ۲۰۲۰ میلادی تامین می‌کرد؛ این در حالیست که بودجه سال ۲۰۲۱ لبنان هم‌اکنون به دلیل بحران سیاسی و شکل نگرفتن دولت جدید هنوز به تصویب نرسیده است.

اگر دولت تشکیل نشود لبنان مثل تایانیک غرق می‌شود

مشکلات اقتصادی و ضعف شدید خدمات عمومی در لبنان از جمله انتقاد‌های مطرح توسط جنبش اعتراضی در این کشور بحران زده است که رهبران سیاسی و دولتمردان آن به فساد و ناکارآمدی متهم شده اند.

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در ابتدای نشست عمومی روز دوشنبه که به بررسی طرح اعطای پیش‌پرداخت اضطراری ۲۰۰ میلیون دلاری به شرکت برق این کشور اختصاص داشت نسبت به وخیم‌تر شدن بحران جاری اقتصادی در این کشور هشدار داد.

بری در این خصوص تاکید کرد که اگر لبنان به زودی موفق به تشکیل دولت جدید نشود کشور همچون کشتی تایتانیک غرق خواهد شد.

لبنان از ماه‌ها پیش منتظر تشکیل دولت جدید است؛ احزاب همچنان درگیر چانه زنی های بی پایان درباره تقسیم قدرت هستند.

در این میان اما نقش دولت آینده برای تغییر اوضاع این کشورِ ورشکسته بسیار مهم تلقی می‌شود زیرا کمک‌های مالی بین‌المللی در صورتی به لبنان سرازیر خواهد شد که دولت بعدی دست به اصلاحات اساسی مورد درخواست جامعه جهانی بزند.

 

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟